Pozvánka: Testament Miloša Janouška sa bude prezentovať na Istrocone

testament_obalka

Tento týždeň vychádza vo vydavateľstve Artis Omnis zbierka sci-fi poviedok Testament od Miloša Janouška, ktorého si priaznivci fantastiky pamätajú ako finalistu Ceny Karla Čapka či Ceny Gustáva Reussa. Prezentácia knihy sa uskutoční na dvojbesede s nestorom slovenskej science fiction Jozefom Žarnayom na Istrocone 2015 v sobotu 19. 9. 2015 o 16:00 hod.


Anotácia

Známy pesničkár a publicista prichádza s novou zbierkou poviedok. To, čo sa na prvý pohľad môže javiť ako priamočiary čierny humor či ironická paródia, v sebe skrýva prvky napätia, tajomna, mystiky a absurdity. Miloš Janoušek sa vo svojich poviedkach netají ani úprimným vzťahom k modernej fantastike. „Janouškove poviedky obsahujú vzácne málo pesimizmu, ale na druhej strane vyjadrujú určité obavy, známe už z gotických románov, obavy z nebezpečného zasahovania techniky do prírody. Tým akoby Janoušek reflektoval spôsob myslenia a štýl Karla Čapka.“ (Robert Pynset, britský slavista).

Na obálke je použitá ilustrácia od Martiny Pilcerovej v úprave od dizajnérky Dagmar Požoniovej.


O autorovi

Miloš Janoušek (1952) je známy ako dlhoročný folkový pesničkár. Bol členom legendárneho folkového združenia Slnovrat, dnes vystupuje so skupinou Jednofázové kvasenie. Knižne debutoval zbierkou poviedok Nevoskové panoptikum (1993). Nasledovali básnické zbierky Životopis z nevydanej knihy (1997) a Vianoce v Beatleheme (2000). Jeho piesňové texty sú obsiahnuté v antológii Slnovrat – texty (1995). Históriu legendárnej bratislavskej scény opísal v knihe Roland Retro alebo Divadlo u Rolanda (1996). Folková scéna je zachytená v knihe Folk na Slovensku (2006). Ako hudobný publicista prispieval do viacerých slovenských periodík. Napísal aj množstvo divadelných hier, televíznych a rozhlasových scenárov. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia: finalista súťaže o Cenu Karla Čapka (1988), Cena Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska (1993), finalista súťaže o Cenu Gustáva Reussa (1993, 1994), Cena Literárneho fondu (1996), nominácia na cenu Radio_Head Awards (2011).


Podrobnosti o knihe

Názov: Testament (zbierka poviedok)
Autor: Miloš Janoušek
Žáner: science fiction
Vydavateľstvo: Artis Omnis
Rok vydania: 2015
Väzba: tvrdá bez prebalu
Počet strán: 184
ISBN 978–80–89718–46–7


16. septembra 2015
Fandom SK - PR