Ohnivé pero - jeseň 2020: Poslanie

ohnive pero

„Ty nie,“ vyslovil som ortieľ nad prvou postavou, ktorú som dnes stretol na mne tak známej ceste. Ako vždy aj teraz ju pokrývali závoje hmly a lemovali čakajúce postavy. “Ani ty,“ oslovil som ďalšieho a snažil sa nevnímať jeho zármutok. „Ty áno, ty nie, ty áno,“ pokračoval som neúprosne ďalej. Občas som sa na chvíľočku zamyslel ako keby som mal pochybnosti. Nikdy som ich však necítil dlho. Aj keď som vlastne videl len obrysy týchto postáv, vyžarovanie z hĺbky ich vnútra mi vždy prezradilo všetko čo som potreboval vedieť. „Ty rozhodne áno,“ oslovil som poslednú postavu, ktorá dnes čakala v rade. Jej náhla radosť mnou prenikla ako teplé lúče letného slnka.

Pomaly som pozrel na hodinky. Tak ako vždy aj dnes to celé trvalo len zlomok sekundy. Bože, a mne sa znova zdalo, že prešli celé hodiny. „Dobré ráno, chcem si otvoriť účet,“ vytrhol ma zo zamyslenia hlas mladého muža sediaceho oproti mne. Pochopiteľne, nič si nevšimol. Predsa len, zlomok sekundy je veľmi krátky čas. „Samozrejme, pane,“ odpovedal som zákazníkovi s dobre nacvičeným príjemným úsmevom. Som predsa bankový úradník. A priznám sa práca ma stále baví. Sympatické kolegyne, zaujímavý plat, skrátka všetko ako som si vysníval už počas štúdia ekonómie „ Tu mi to podpíšte,“ požiadal som ešte na záver.

Po práci sa obvykle odveziem do svojho staromládeneckého bytu. Teda, zatiaľ staromládeneckého. Priznám sa, už dva roky chodím s kolegyňou z práce. Volá sa Gitka a budeme sa o tri mesiace brať. Takže o tri mesiace bude s mojím staromládenectvom nadobro koniec.

Občas sa zvyknem vybrať do práce po vlastných. Len tak pre zmenu. A kvôli kondičke, ako si niekedy nahováram. Nakoniec, teraz bývajú nádherné letné dni a bol by možno až hriech nepokochať sa krásou prírody. Často ma však zmena reality postihne hneď ráno. Niekedy už po niekoľkých krokoch. „Bože, tak skoro,“ stihnem si ešte obvykle povzdychnúť. A už znova stojím na známej hmlistej ceste. „Ty áno, ty nie, ty áno,“ začnem naučeným spôsobom triediť čakajúce postavy.

Priznám sa, že mám ešte jeden dôvod pre ktorý som si tak obľúbil ranné prechádzky. Môžem nerušene premýšľať. Občas rozmýšľam o tom čo som v poslednej dobe zažil, občas o plánoch do budúcnosti. Vždy v nich s zohráva dôležitú úlohu Gitka. A naše budúce deti, samozrejme. Vždy som túžil po deťoch. Možno aj k vôli nim chcem viesť konečne normálny život.

Mám však ešte jeden problém. Veľmi rád by som sa o svoje skúsenosti s niekým podelil.. Lenže s kým? Obávam sa, že niečo také nepochopí ani moja Gitka. Preto som sa rozhodol pre iné riešenie. Opíšem svoj život ako poviedku. Veď možno niektorí čitatelia pochopia, že nejde o produkt fantázie a možno mi niekto bude vedieť poradiť. V najlepšom prípade nájdem človeka s podobným osudom.

A napadlo mi ešte niečo. Až sa hanbím o tom napísať, pretože ak to skutočne urobím, zradím všetko čo sa odo mňa očakáva. Ale skutočne sa pohrávam s myšlienkou, že aspoň raz poviem všetkým postavám pri ten podivnej ceste áno. Bez ohľadu na skutočnosť či to bude správne alebo nie. Veď ak má vesmír svojho Stvoriteľa možno ho takto parádne naštvem A možno mi potom prezradí viac. Hlavne mu chcem položiť jednu dôležitú otázku. Dokedy? Táto otázka ma v poslednej dobe trápi čoraz častejšie. Dokedy ešte budem posudzovať kto už je pripravený sa znova narodiť a kto ešte nie? A verte, veľmi chcem poznať odpoveď.

  • Toto je príspevok do súťaže mikropoviedok Ohnivé pero.
  • Je publikovaný v pôvodnom stave, neprešiel redakčnou ani jazykovou úpravou.
  • Súťažné poviedky sú publikované pravidelne, každý pondelok jedna až tri.
  • Pevne stanovená uzávierka súťaže nie je, príspevky do každého kola prijímame priebežne, kým sa kolo nenaplní.
  • Čiastkové uzávierky sú dvakrát do roka (jarné a jesenné kolo súťaže) a sú oznámené s dostatočným predstihom. Poviedky, ktoré prídu po uzávierke, sú po dohode s autorom presunuté do ďalšieho kola.
  • Na hodnotenie poviedky má vplyv jej čítanosť, počet a obsah komentárov a najmä záverečné verejné hlasovanie, ktoré sa uskutoční po predstavení poslednej poviedky daného kola súťaže.
  • Vyhlásenie a odmenenie víťazov sa uskutoční po ukončení hlasovania a vyhodnotenia daného kola, teda 2-krát ročne.
  • Viac v pravidlách súťaže.
  • Najnovšie aktuality o súťaži Ohnivé pero sa dozviete aj na facebookovskej stránke súťaže.

28. septembra 2020
Peter Pokojný