Ukloňte sa. Prichádza Červený drak. Alias Lovec ľudí.
Rola kultivovaného kanibala je neodmysliteľne spätá s Anthonym Hopkinsom, slávny anglický dramatický herec ju celosvetovo preslávil. Lenže Lecter, to nie je len Anthony. V seriáli ho hral úplne iný herec, v prequele Zrodenie zla tiež – a paradoxne ho iný herec hral aj v úplne prvej filmovej lecterovčine, v Lovcovi ľudí, o ktorom bude dnes reč. Keď sa to tak vezme, Hopkins ho hral „len“ tri razy, čo je oproti Vinovi Dieselovi alias Dominicovi Torettovi fakt slabota. A keďže Vin má slabosť pre starších britských hercov, ktorých rád obsadzuje do svojich bijákov (Judi Denchová, Helen Mirrenová), možno sa mu do Rýchlo a zbesilo 18 podarí uloviť aj práve Hopkinsa.
Historicky prvá lecterovčina bola natočená v roku 1986 a hoci vznikla podľa románu Červený drak, volá sa Lovec ľudí. To niekomu môže evokovať seriál Odpadlík s Lorenzom Lamasom. K románovému názvu sa vrátila až v poradí druhá adaptácia, od Bretta Ratnera z roku 2002. Názov Lovec ľudí pravdupovediac nemá veľký zmysel. Nie je ním Will Graham, ktorý ako agent FBI normálne pátra po vrahoch, určite ich neloví a ľudí neloví ani „Zubatý králiček“, ktorý je „klasický“ sériový vrah, žiadny lovec ľudí. Samozrejme, slovné spojenie „lovec ľudí“ sa dá vykladať rôznymi spôsobmi, ale sem sa proste nijak enormne nehodí.
S Lovcom ľudí sa spája viacero vtipných kuriozít a zaujímavých zaujímavostí. Spomeňme aspoň hŕstku z nich a zapime ich pohárom portského.
- Lectera hrá Brian Cox, uznávaný dramatický herec. Medzi divákmi, ktorí nesledovali malé civilné filmy ani nechodili do divadla, sa preslávil až na staršie kolená podpornými rolami v úspešných hollywoodskych tituloch, ako bol horor Kruh, historická (?) Trója Wolfganga Petersena, alebo Nočný let z hororovej dielničky Wesa Cravena. Bizarné je, že v Lovcovi ľudí sa nevolá Lecter, ale Lecktor. Aby sme zbytočne nevytvárali chaos, naďalej o ňom hovorme ako o Lecterovi.
- Vo vedľajšej úlohe môžete zahliadnuť Frankieho Faisona, ktorý neskôr v sérii stvárnil sympatického ošetrovateľa Barneyho, ale v Lovcovi ľudí hrá úplne inú rolu.
- Kameraman Dante Spinotti rovnakú funkciu zastával aj pri Červenom drakovi.
Príbeh je notoricky známy. Agent FBI Will Graham (Wiliam Petersen sa roky po Lovcovi ľudí vrátil k strážcom zákona v seriáli CSI: Las Vegas a stvárnil hlavnú rolu v televíznej hororovej mini-sérii podľa Petra Benchleyho so za všetko hovoriacim názvom Krakatica) pátra po sériovom vrahovi. Svoj postup konzultuje s uznávaným psychiatrom Lecterom (Cox). Až príliš neskoro si uvedomí, že urobil osudnú chybu. Neuvedomil si, že pod lampou býva najväčšia tma. V skutočnosti je oným beštiálnym vrahom práve Lecter. Ich zrážka končí krvavo.
A teraz tá sranda. Nič z toho vo filme nevidíme! A nemáme možnosť ani si to prečítať v knihe. V oboch médiách sa zásadná udalosť odohrá v podstate mimo kamery. Chybu napravil, ak to teda môžeme považovať za chybu, až Ratner v novom spracovaní knihy Červený drak. Vo filme Lovec ľudí na danú scénu Will iba slovne spomína. Konkrétne pred synom v supermarkete, počas spoločného nákupu.
Každopádne! Napokon konflikt síce obaja páni prežijú. Psychiater však skončí navždy (hahaha) zavretý v ústave pre psychicky narušených kriminálnikov a Graham odchádza z FBI, je hlboko traumatizovaný a na všetko zlé sa pokúša zabudnúť v spoločnosti rodiny v dome pri mori. Do akcie sa nikdy nemieni vrátiť. Manželka ho v rozhodnutí podporuje. Keďže ho pozná, tak vidí, ako drsne sa na ňom podpísala osobná skúsenosť s Lecterom.
No keď sa na scéne zjaví nový strašný sériový vrah prezývaný Zubatý králiček, Grahama späť do akcie prehovorí jeho ex-šéf Jack Crawford (Dennis Farina a jeho brutálne fúzy). Pátranie ale uviazne na mŕtvom bode. Hádate správne. Jediný, kto môže pomôcť… je Lecter.
Hoci film natočil Michael Mann, treba dodať, že v tom čase sa ešte len štartoval a najlepšie zárezy (Posledného mohykána, Horúčavu) mal pred sebou. Žánrový chameleón sa s témou sériových vrahov pobil síce slušne, ale ak je dnes nejaký príspevok zo série Hannibal Lecter najviac ignorovaný, tak je to asi práve tento.
Diváci si film v čase uvedenia do kín nevšimli. Keď ho začali spätne vyhľadávať kvôli tomu, že ich strhol podmanivý výkon Hopkinsa v Mlčaní jahniat, uvedomili si, že sú na jeho poňatie tak mocne naviazaní, že ich „nejaký“ Cox vlastne nezaujíma.
Paradoxne, ako v Mlčaní jahniat, tak v Lovcovi ľudí dostal Lecter iba malý priestor. Vyskytuje sa len v hŕstke scén. Túto „chybu“ sa o šestnásť rokov neskôr pokúsil napraviť Ratner, ale pravdupovediac nedá sa povedať, že by v jeho Červenom drakovi mal Lecter nejako extra zväčšený priestor (hoci áno, konečne sa dočkáme inkriminovanej scény, keď Graham doslova na vlastnej koži zistí, čo je Lecter zač). Oveľa väčší dôraz, než na Lectera, kladie Mann na neprehliadnuteľne perverzného Toma Noonana ako Zubatého králička.
Divákov a čitateľov na postave Lectera dlhodobo fascinuje plynulé, nerušivé, naopak navzájom sa rafinovane dopĺňajúce striedanie dvoch polôh: kultivovaného, vzdelaného muža, ktorému sa z duše hnusní neslušnosť, avšak v prípade potreby sa v ňom behom sekundy prebudí krvilačné zviera, ktoré je pre prežitie schopné a ochotné urobiť čokoľvek. Čokoľvek. Toto dokázal naplno stvárniť až práve Hopkins, pri všetkej úcte ku Coxovi. Hopkins – a neskôr ešte Mads Mikkelsen.
Cox neskoršie neodolal a párkrát do Hopkinsa štuchol. Najmä kvôli jeho ochote nechať sa maskérsko-digitálne omladiť do Červeného draka len preto, aby si na konto mohol pripísať nové milióny dolárov. Je to komplikovaná téma. Ak by Cox pri úlohe zotrval a žiadny Hopkins, ani nikto iný, by mu rolu neprebral, odolal by Cox maskérsko-digitálnemu omladeniu len preto, aby si na konto mohol pripísať ďalšie milióny dolárov?
Súvisiace linky
Recenzent Ivan Kučera je pod prezývkou Tron aktívny na stránkach CSFD.cz. Ivana Kučeru poznáme aj ako autora knihy Obchádza nás temnota, na ktorú tu máme recenziu, a najnovšie aj hororu Prasa, na ktorý tu máme tiež recenziu a môžete si ho kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link.
Pod týmto linkom nájdete články od Ivana Kučeru na Fandom.sk.