Nezrealizované fandomácke filmy, 12. časť

Dobyvatelia stratenej archy

Aké pokračovania nám hrozia zo sveta Indiana Jonesa, Veci a Mužov v čiernom, ak vôbec nejaké?


Čo ďalej, Indy?

Do našej série článkov akiste patria i akoby nekonečné peripetie okolo nových osudov legendárneho archeológa Indiana Jonesa v nezameniteľnom podaní Harrisona Forda. Prvé tri diely boli trháky. Možno sa dodnes nájde pár divákov, ktorí si neuvedomujú, že dvojka v skutočnosti nie je sequel, lež prequel. Stali sa z nich dobrodružno-mysteriózne klasiky.

To sa však s čistým svedomím nedá povedať o štvorke – Kráľovstve krištáľovej lebky z roku 2008. Samo osebe šlo o veľkolepý, dlhé roky sľubovaný návrat Spielberga, Lucasa a Forda k ich obľúbenej téme. Hoci napokon snímka celosvetovo zarobila temer 800 miliónov dolárov miliónov dolárov, vzhľadom na monumentálny temer 200-miliónový rozpočet to nebol až taký zázrak, ako sa očakávalo.

Ešte horšie bolo, že snímka, ktorú mali všetci zbožňovať, nečakane rozdelila publikum. Akiste sa stala najkritizovanejšou časťou série. To nehralo do kariet tvorcom, ktorí tvrdili, že má ísť o veľkolepý comeback, v ktorom možno áno možno nie (ale skôr áno, ako nie) v zdanlivo neotrasiteľnej pozícii Indyho vystrieda jeho syn Mutt. Toho stvárnil v tom období nesmierne populárny Shia LaBeouf zo série Transformers.

Tržba však nakoniec dopadla ako dopadla. Publikum nevedelo, či má byť nadšené z návratu milovaného milovníka širákov alebo rozčarované scenárom (najmä jeho záverom). Shia sa časom tu náruživejšie, inde o čosi slušnejšie dištancoval od väčšej časti svojej vlastnej kariéry (resp. diania v Hollywoode všeobecne) a dnes jeho návrat jednak nikto nechce a jednak ani nie je reálny, keďže v päťke (Nástroj osudu, 2023) zaznela informácia, ktorá jeho návrat teoreticky znemožňuje.

So zvyšujúcim sa vekom Harrisona Forda (onedlho 82 rokov) sa ako pri štvorke, tak aj v súvislosti s päťkou vravelo o možnom striedaní. Buď danou osobou mala byť Phoebe Waller-Bridge, ktorá si po Fordovom boku zahrala v päťke, alebo niekto úplne nový (napríklad donekonečna skloňovaný Bradley Cooper, ktorý paradoxne v žiadnej časti nikdy nehral).

Inokedy, aby bola situácia ešte chaotickejšia, zazneli informácie, že Indiana Jones je v Harrisonovom poňatí príliš veľkou legendou, takže nie je možné, aby ho raz niekto nahradil. Hnusne povedané, séria zomrie s ním. Hoci Ford by so svojím špecifickým zmyslom pre humor toto na prvý pohľad vulgárne skonštatovanie akiste vzal s miernym úsmevom na perách.

Po pomerne katastrofálnom prijatí päťky tieto otázky už nikto nerieši a zdá sa, akoby sága skutočne reálne zahynula, keď došla na prirodzený koniec svojej cesty.

Lenže vo svete Hollywoodu nikdy nehovor nikdy a bol by v tom čert, aby sa najslávnejší archeológ na svete najbližšie desaťročia ani raz neprihlásil o slovo.


Muži v čiernom 5

Séria akčných sci-fi komédií Muži v čiernom podobne ako napríklad Maska alebo Nindža korytnačky vychádza z komiksov, ktoré pôvodne neboli až také veselé a komediálne, ako sa nás snažili presvedčiť ich filmové adaptácie. U divákov však nové žánrové uchopenie zaznamenalo úspech a z jednotky sa stal fenomén a hit sezóny 1997.

Problém s ďalšími dielmi (v ktorých sa opäť do titulných rolí vrátili Tommy Lee Jones, Will Smith a večne uhundraný, cynicko-sarkastický a sexuálne chtivý mopslík Frank) bol v neúmerne premrštených rozpočtoch, respektíve gigantických honorároch pre obidve hlavné hviezdy (chudáka Franka z toho vynechali). Aj ich vinou výsledná pekná tržba nikdy nemohla byť vyhodnotená extra nadšene, pretože keď sa odrátali náklady, rozpočet na masívnu CGI stránku veci, zakaždým obrovskú reklamnú kampaň a spomínané honoráre, napokon štúdiu zostalo menej miliónov, než by zostalo v prípade, ak by si skupina okolo režiséra Barryho Sonnenfelda vstúpila do svedomia a aspoň trochu sa finančne krotila.

Nečudo, že sa snažilo sériu držať pri živote ďalšími časťami a ryžovať z toho, ale zároveň sa pokúšalo situáciu po finančnej stránke lepšie kormidlovať. V jednej chvíli mal nezadržateľne starnúci Tommy Lee Jones odovzdať štafetu svojmu mladšiemu ja v podaní Josha Brolina. Potom pre zmenu mal byť vystriedaný aj Smith a značka prešla reštartom, ktorého výsledkom bolo fiasko s Chrisom Hemsworthom a Tessou Thompson (obaja sa poznali z Thorov). Aktuálne značka hibernuje a na nový film z jej univerza to tak skoro nevyzerá.


Vec 2

Do sveta desivej mimozemskej kreatúry sme sa mali vrátiť už dávno. Carpenterov originál z osemdesiatych rokov získava každým rokom na väčšej sile a kultovosti. Poviedka Johna W. Campbella Jr. z 30. rokov 20. storočia je klasika. Pred pár rokmi svet nečakane spoznal rozšírenú, dovtedy stratenú verziu (v češtine vyšla v roku 2021 pod názvom Ledové peklo). Dokonca tu máme nielenže prequel ku Carpenterovej „jednotke“, ale na svete sa nájdu diváci, ktorí tvrdia, že snímka disponuje i remakom a nie je ním nič menšie, než drsný mrazivý snežný western Osem hrozných od Tarantina.

Neubehne rok, aby sa aspoň chvíľu nehovorilo o plnohodnotnom pokračovaní „jednotky“. Snáď zakaždým, keď Kurt Russell propaguje nový film, nájde sa novinár, ktorý sa ho spýta na to, ako vyzerá situácia okolo daného projektu. Záver je vcelku otvorený, ale samozrejme natočiť sequel odohrávajúci sa hneď po daných udalostiach 42 rokov od premiéry nie je reálne. To by sa buď museli nájsť herci, ktorí vyzerajú ako Keith David a Kurt Russell (čo by u Kurta teoreticky problém byť nemusel, syn Wyatt akoby mu z oka vypadol), alebo by sa pristúpilo k stále drahému digitálnemu omladzovaniu hercov á la Nick Fury v Captain Marvel. Alebo by sa dané postavy nevrátili, a tým pádom by nešlo o klasické voľné pokračovanie. Aktuálne okolo projektu panuje rovnaká situácia, ako za posledné viac ako štyri desaťročia: napriek nekonečným rečiam to nevyzerá ktovieako reálne.


Súvisiace linky

Všetky doterajšie časti seriálu Nezrealizované fandomácke filmy

Recenzia: Muži v čiernom II (film)

Retro: Vec

Recenzia: Vec (film)


Recenzent Ivan Kučera je pod prezývkou Tron aktívny na stránkach CSFD.cz. Ivana Kučeru poznáme aj ako autora knihy Obchádza nás temnota, na ktorú tu máme recenziu, a najnovšie aj hororu Prasa, na ktorý tu máme tiež recenziu a môžete si ho kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link.

Pod týmto linkom nájdete články od Ivana Kučeru na Fandom.sk.


15. mája
Ivan Kučera
Zdroj informácií