Magický pramen

Anthony Piers

Séria Xanth Piersa Anthonyho vznikla skôr ako Zeměplocha, aj keď teraz využíva Ankh-Morpork ako reklamnú barličku, aby českí a slovenskí čitatelia vedeli, čo za knihu majú pred sebou. Xanth sa takto maskuje za humornú fantasy, aj keď ňou de facto nie je. Je to len skvelá fantasy s humorným nadhľadom, ktorý – v prvých dvoch dieloch, ktoré vyšli česky – podľa mňa stojí vyššie než tak zbožňovaná Zeměplocha. Kým pratchettova séria ma spravidla uzívala a uspala (mimo línie Bábi Zlopočasnej a Stařenky Oggovej), Xanth ma bavil a baví. Na rozdiel od Zeměplochy má totiž dej…

Xanth je v súčasnosti podobne tehotná sága ako Zeměplocha, v roku 2001 vyšiel dvadsiaty šiesty diel, Up in the Heavel Tor. K nám sa však zatiaľ dostali len prvé dve knihy – Chameleon a zaklínadlo a Magický pramen, obe v poriadne objemnom rozsahu, cca 450 strán. Je to vlastne zvláštne, pretože – na rozdiel od Zeměplochy – je územie Xanthu veľmi maličké, je to len čarovný poloostrov kdesi uprostred bežného sveta – Ordinérie. Až také čudné to však nie je a Piers Anthony ani nemusel veľmi variť z vody, čo Xanthu chýba v rozlohe, to nahradia bohaté dejiny tejto magickej krajiny obkolesenej šedivou realitou. Chronológia Xanthu zaberá v súčasnosti cca 50 storočí…

Magický pramen nadväzuje na prvú knihu, Chameleon a zaklínadlo. Bink už nie je naivným mladíkom, stal sa rozhodným (a svalnatým) mladým mužom, ženatým s čarovnou Chameleon, tzv. dvojpolohovou ženou. Oproti predpokladom však nejde o misionársku polohu a 69, Chameleon je unikátna tým, ako sa mení jej krása vo vzťahu k rozumu. Buď je to pôvabná a mimoriadne… nedôvtipná? žena, resp. je to úžasne inteligentná… harpya. Bink má postarané o zábavu – či si to vysvetlíte tak, alebo onak.

Dej druhej knihy by sa vlastne nemusel vôbec odohrať, nebyť zhody okolností. Po prvé, Chameleón je tehotná a vo svojej škaredej fáze. Po druhé, Binkov priateľ Chester – kentaur – je v podobnom „prúseri“, krásna Cherrie práve porodila žriebätko. A tretím predpokladom deja je čosi, čo k podobným problémom povedie, kráľovi Trentovi sa konečne podarilo doviesť svoj sexuálny život do finále – k spokojnosti kráľovnej Iris. Záver je jednoznačný, kráľ chce mať na hrade ticho a pokoj, rozhodne sa preto poslať Binka s Chesterom na výpravu. Nič ťažšie ho nenapadlo a tak priatelia zamieria do divočiny Xanthu, v snahe vypátrať zdroj mágie tejto neobyčajnej zemičky…

A tak priatelia putujú a bojujú, zvádzajú neľútostné súboje a krásne ženy (kentaurky, trolky), odhaľujú tajomstvá a prenikajú k podstate. Klasika. Od bežných fantasy putovaní ich odlišujú len dve veci – filozofický prístup k pointe (zdroju mágie) a rozmanitosť fauny a flóry Xanthu. Piers Anthony sa nerozpakoval a nadupal krajinu stovkami prapodivných stvorení, ktorých mená Jan Kantůrek s prehľadom a nadhľadom preložil. Skutočne, to, čo JK predvádzal v Zeměploche, nie je ničím oproti prekladu série Xanth. Klobúk dolu za niklonožky, kočkokurky, botovník a jeansovník, masožrávu či krvosajku lemtavou. Jazyk pána prekladateľa je priam neskutočne bohatý, možno bohatší ako spisovateľov ;-)

Pointu neprezradím, ale je veľmi elegantná a nepotrebuje deus ex machina. Všetko sa skončí dobre, prípadne zle – to závisí od vášho vkusu, hrdinovia pomrú, prípadne sa oženia – čo niekedy vyjde na rovnako ;-) Niektorí prežijú, pár ich znova ožije, ba aj zombie sa pritrafí. Dúfam, že to takto bude pokračovať aj v ďalších dieloch, zatiaľ zo série necítiť ani kvapku zatuchliny. Mám len jednu výhradu, či skôr otázku: ďalší diel bude opäť až na Vianoce? Dúfam, že nie…

Hodnotenie – 8/10 (niekedy je lepšie menej ako viac, občas som sa v džungli Xanthu stratil)

Piers Anthony, Magický pramen, fantasy séria ladená do humoru (Corona, orig: The Source of Magie, obálka: Doug Beekman, preklad Jan Kantůrek, 429 strán, brož, ISBN 80–86116–24–7)


10. januára 2002
Rastislav Weber