Komiks: Superior Foes of Spider-Man

Hovädá vpred!

The Superior Foes of Spider-Man 001-000
The Superior Foes of Spider-Man 002-000
The Superior Foes of Spider-Man 003-000
The Superior Foes of Spider-Man 004

Čoraz častejšie sa stáva, že vydavateľstvá utratia neúspešné komiksové série. Presnejšie, komiksové série, ktoré sú podľa vydavateľstiev neúspešné u čitateľov. Väčšinou je strela do zátylku vítaná, ale niekedy sa stane, že vás vydavatelia svojím rozhodnutím doženú k facepalmu. Niečo podobné sa stalo, keď som sa dozvedel, že bola zrušená séria Superior Foes of Spider-Man.


Skôr než sa pustíme do samotného rozboru tejto série, povedzme si niečo o jej vzniku. V roku 2013 dostal scenárista Nick Spencer (Morning Glories) chuť napísať komiks o superzlosynoch zo Spider-Manovho univerza… o céčkových až déčkových superzáporákoch, ktorí nikoho nezaujímajú. Mená ako Boomerang, Shocker, Overdrive, Speed Demon a Beetle v ľuďoch nevyvolávajú práve strach a Spider-Man z nich nepúšťa do svojich sieťovaných trenírok. Ale to je práve to, čo je na nich najzaujímavejšie.

Nie že by šlo o originálny koncept. Prvá zostava podobného tímu núl sa objavila už v roku 1986 pod menom Sinister Syndicate. Boli najatí, aby zabili Spider-Mana, ale samozrejme neuspeli. To im nezabránilo, aby naďalej pracovali pre ľudí, ktorí im najviac zaplatia. Či už pod menom Sinister Syndicate, Deadly Foes of Spider-Man alebo Lethal Foes od Spider-Man. Pred dvomi rokmi sa tím Sinister Syndicate vrátil nielen v novej zostave, ale aj so staronovým menom: Sinister Six.

Za všetkým tentoraz stál Fred Myers, bývalý hráč baseballu, ktorého kariéru ukončil sklon ku braniu úplatkov. Vyhodenie z ligy ho nahnevalo do takej miery, že sa pridal k zločineckej organizácii tajomne nazvanej Secret Empire. Tam mu dali novú identitu – Boomerang, keďže Fred je Austrálčan a je logické, aby jeho zbraňami boli bumerangy (podobnosť s Captainom Boomerangom od DC Comics čisto náhodná).

Členmi najnovšej Sinister Six (okrem Boomeranga) sú: Overdrive (má schopnosť meniť vzhľad a výkon vozidiel, ktorých sa dotkne), Beetle (má schopnosť lietať a byť pri tom sexy), Speed Demon (má schopnosť rýchlo utekať a mať debilné kecy) a Shocker (má schopnosť šokovať vibráciami a byť nehanebne zbabelý). Áno, napriek tomu, že v názve tímu je šestka, členov je iba päť. Sú to klamári, podvodníci a zlodeji, ktorých spája jediné: nenávisť voči Spider-Manovi.

Fred „Boomerang“ Myers má veľké plány, ale skôr než si ich bude môcť splniť, musí udržať svoj tím na uzde, pretože nie všetko je také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Po krku mu ide Chameleon, ktorý chce, aby Sinister Six získala hlavu terminátorovského mafiána Silvio Silvermanea. Nehovoriac o otravných právnikoch (Freda prepustili z väzenia na podmienku), povinnosti navštevovať anonymnú skupinovú terapiu pre superzlosynov a neustálych problémoch so superhrdinami, ktorí nie sú Spider-Man.

Už od prvého čísla je jasné, akým smerom sa bude príbeh série uberať. Toto nie je klasický komiks o superzlosynoch, tak ako Walking Dead nie je klasický komiks o zombie apokalypse. Superior Foes of Spider-Man je komediálny príbeh o tom, že ani tie najväčšie nuly to nemajú v živote ľahké. V tejto sérii je viac ľudskosti, hravosti a vynaliezavosti než vo väčšine súčasných komiksov. A práve to bol dôvod, prečo bola po sedemnástich číslach utratená. Čo je riadna škoda, keďže sa na nej scenárista Nick Spencer a kreslič Steve Lieber (Whiteout) poriadne nadreli.

Spencer dal hlavným postavám osobnosť a hlavne čitateľom vysvetlil, čo ktorú postavu ženie vpred. Boomerang je ambiciózny blbec, Shocker zbabelý idiot, Overdrive je posadnutý autami, Speed Demon nevie držať jazyk za zubami a Beetle má svoje vlastné mramorovo biele tajomstvo. Všetky postavy sú výborne napísané a po prečítaní celej série som o nich vedel viac než kedykoľvek predtým.

Ďalšia vec, ktorá sa Spencerovi podarila, sú dialógy hlavných a vedľajších postáv. Či skôr všetkých postáv, pretože v tejto sérii má čo povedať každý. A každý má svoj ojedinelý spôsob vyjadrovania sa. Ten je perfektne vystihnutý aj Lieberovou kresbou. Je absolútne excelentná, od ksichtov (myslím doslova ksichty, nie ich tváre) hlavných postáv, cez vizuálne gagy až po rôzne myšlienkové bubliny nad hlavami, vďaka ktorým viete, kto na čo myslí.

Posledná vec, ktorú pochválim, je odkazovanie na rôzne filmy a seriály. Či už je to Klub bitkárov alebo Breaking Bad. Spomínate si na scénu, keď Edward Norton objímal Meat Loafa s kozami počas skupinovej terapie? Predstavte si tú istú scénu, len s déčkovými superzločincami a Boomerangom objímajúcim hovoriaceho hrocha. S kozami. Na nezaplatenie.

Superior Foes of Spider-Man nie je príbeh o bojovaní dobra proti zlu. Je to príbeh o ľuďoch, ktorí sa snažia prežiť vo svete plnom hrdinov a zlosynov lepších než oni. Je to príbeh plný humoru, ľudskosti a popkultúrnych odkazov. To všetko je poháňané neskutočnou zhovädilosťou hlavných postáv, ktoré si jednoducho obľúbite. Odporúčam bez výhrad.


Superior Foes of Spider-Man
Píše: Nick Spencer
Kreslí: Steve Lieber
Vydáva: Marvel Comics
Rok vydania: 2013 – 2015


14. apríla 2015
Marek "Keram" Barányi