Komiks: Millennium

Toto sme my

millenium 02
Millennium 001-000

Mnohí ľudia považujú Chrisa Cartera za génia hlavne kvôli seriálu X-Files. Ja som toho názoru, že označenie génius si Carter zaslúži za seriál Millennium. Na rozdiel od Aktov X šlo o seriál, na ktorý ľudia v čase vzniku neboli pripravení a nepochopili ho. V prvom seriáli ste videli, ako dvojica agentov čelí hmatateľným veciam. Veciam, ktoré ste videli a vedeli ste, že sú hrozbou. V Millenniu sa Carterovi podarilo zobraziť monštrá v ľuďoch. A namiesto dvojice agentov sme sa dočkali otca rodiny pracujúceho pre záhadnú organizáciu. Volal sa Frank Black.

Seriál bol vysielaný v rokoch 1996 až 1999 a dočkal sa troch sérií. Frank Black bol bývalý agent FBI, ktorý dokázal vidieť svet skrz oči psychopatov a sériových vrahov. Nešlo ani tak o nadprirodzenú schopnosť ako skôr o talent vcítiť sa do mysle druhých. Tento jeho talent využívala vládna skupina zvaná Millennium, ktorá verila, že svet sa rúti do záhuby. Ich symbolom bol uroboros, had požierajúci vlastný chvost a ich mottom sa stala veta, „toto sme my“.

Zo začiatku bol seriál zameraný iba na vyšetrovanie prípadov, ale postupne ukázala skupina Millennium pravé farby a s príchodom roku 2000 sa rozhodli, že rozpútajú Apokalypsu. Frank ich zastavil, ale cena bola príliš vysoká. Hlavnú úlohu stvárnil na jednotku Lance Henriksen, ktorý svojím chrapľavým hlasom dokázal výborne opísať myslenie vrahov a to, ako vidia svet. Kvalita seriálu od druhej série klesala, ale napriek tomu stál za to. A teraz prišiel komiks.

Náš príbeh začína vo federálnom väzení, kde sa agent Fox Mulder pokúša presvedčiť komisiu, prečo nemali prepúšťať na slobodu muža menom Monte Propps. Pán Propps je podľa Mulderových slov jedným z najnebezpeč­nejších ľudí s akými sa kedy stretol. Odsúdený chladnokrvne, premyslene a cielene týral svoje obete, ktoré jeho pričinením nakoniec spáchali samovraždu.

Celé zasadanie sleduje aj Frank Black, ktorý sa absolútne odrezal od sveta. Žiadny telefón, žiadne internetové pripojenie. Ale to mu nebráni v tom, aby dohliadol na monštrum, akým je Propps. Napriek jeho diskrétnosti ho Mulder vystopuje a začne sa dožadovať odpovede. Má niečo Propps spoločné so skupinou Millennium? Je Propps ovládaný temnými silami alebo ich ovláda sám? Skôr než Mulder dostane odpovede, je mu oznámia mu, že Monte Propps bol prepustený. A spolu s ním sa do sveta vracia zlo.

O komiksovej verzii seriálu Millennium sa vedelo od záveru sedemnásteho čísla výbornej komiksovej série The X-Files Season 10. Za ňu vďačíme scenáristovi menom Joe Harris, ktorý výborne naviazal na seriál a odštartoval celú škálu nových hrozieb pre dvojicu nebojácnych agentov. Ako sme sa mohli presvedčiť v seriáli X-Files, svet agentov a Franka Blacka je jeden a ten istý, takže bolo iba otázkou, kedy sa dočkáme crossoveru.

Harris dostal na starosť aj minisériu Millennium, čo bol celkom logický krok. Ale ako som už písal, Millennium bolo iného rázu ako X-Files. Hrozby nie sú zjavné a zlosyn sa väčšinou ukrýva v mysli človeka. Millennium má unikátny koncept a seriál mal krásne temný tón. Lenže tento príbeh nie je iba o zapudení zla v ľudských bytostiach, je aj o otcovi hľadajúcom svoju dcéru. V seriáli bolo ukázané, že Jordan Blacková podedila po svojom otcovi jeho „dar“ a ľudia z Millennium to chceli využiť.

Po scenáristickej stránke niet príbehu čo vytknúť. Nesie sa v seriálovom duchu. Je správne ponurý, čitateľom sú ukázané veci, ktorým nerozumejú, a výborne nadväzuje na seriálovú mytológiu. O kresbu sa postaral Colin Lorimer, ktorý je varený-pečený hlavne u vydavateľstiev Image Comics, Dark Horse a BOOM! Studios. Na jeho drsný štýl kresby si treba chvíľu zvykať, ale pri takomto temnom príbehu nemôžeme očakávať čistú linku, ako napríklad u Stevea Dillona. Stratilo by to na atmosfére. O hlavnú obálku sa postaral výborný kreslič známy pod umeleckým menom Menton3.

Zatiaľ nie je isté, či sa Millennium dočká série na pokračovanie, alebo zostane iba pri pôvodnej, päťdielnej minisérii. Tak či onak ide o záležitosť čisto pre fanúšikov, a práve tým tento komiks absolútne odporúčam. Vy ostatní to skúste a uvidíte, či vás svet Franka Blacka pohltí alebo odpudí.


Millennium
Píše: Joe Harris
Kreslí: Colin Lorimer
Vydáva: IDW
Rok vydania: 2015


3. februára 2015
Marek "Keram" Barányi