Komiks: Indestructible

Pätnásť minút slávy

Indestructible 1
Indestructible 2
Indestructible 3

Niektoré nápady na komiksové príbehy sa zrodia pri tých najobyčajnejších a najzbytočnejších úvahách. Tak to bolo aj v prípade Jeffa Klinea, televízneho producenta, ktorý bol zodpovedný za animované seriály Transformers a G. I. Joe.

Kline bol fascinovaný rodinou Kardashianovcov a tým, ako dlho si dokázali udržať status celebrít bez toho, aby čo i len pohli prstom alebo boli zaujímaví. Čo všetko musí človek urobiť pre tom aby zostal slávny? Na to Kline odpovedá sériou zvanou Indestructible.


Greg Pincus je nula. Jeho brat ho nenávidí a rodičia chcú, aby mal lepší život. A Greg sa o to snaží každý deň. Ale je ťažké ho mať, ak žijete vo svete, kde sú superhrdinovia na dennom poriadku a dokonca vám prevezmú vašu pravdepodobne budúcu priateľku. Dni samoty a depresie spestruje Gregovi jeho kamoš Barry, ktorý je kulmináciou každého klišé o lenivom spolubývajúcom.

Greg Pincus bol nula. Všetko sa zmenilo keď sa pokúsil zabrániť lúpeži a jeden z lupičov ho strelil do srdca. Po úteku adeptov na najhlúpejších lupičov v histórii Greg vstal a vrátil sa domov. Na druhý deň sa Gregova tvár objavila v správach a novinách. Všetci chceli vedieť, kto je nový superhrdina. Kto je ten muž z kameňa. Lenže je tu jeden malý problém. Greg nemá žiadne superschopnosti.

Musím uznať, že Kline si dal na vytvorení sveta Grega Pincusa riadne záležať. Ktokoľvek iný by jednoducho odkopíroval príbeh série The Boys (u nás vydávané ako Banda) Gartha Ennisa o tom ako chlapík, trochu vyzerajúci ako Simon Pegg, prenikol do sveta superhrdinov. Nie, Kline na to šiel logicky. Ak má niekto superschopnosti, musí sa registrovať u FBI a spolupracovať s ostatnými hrdinami.

Nejestvuje žiadny jednotlivec, iba kolektív. Superhrdinovia sú slávni a niekedy sa stane, že sú zažalovaní alebo obťažovaní, a preto majú právnikov a legálnych zástupcov. Takže, keď sa objaví niekto ako Greg, neregistrovaný superhrdina, navštívi ho nielen polícia, ale aj zástupca miestneho superhrdinského tímu. Ten mimochodom vyzerá ako Peter „Tyrion“ Dinklage.

Okrem toho si Greg musí poradiť s nadržanými fasnúšikami a neustále vyzváňajúcim mobilom. Byť superhrdinom jednoducho nie je ľahké. Keď už je reč o superhrdinoch, tak tu máme z každého archetypu niekoho. Blender dokáže meniť podobu ako Martian Manhunter, Atlantis je černošská verzia Aquamana, Gaia je Captain Planet s kozami a takto by som mohol pokračovať ďalej.

O kresbu série sa postaralo hneď niekoľko kresličov. Zo začiatku to bolo duo Javier Garrón a Salvi Garcia, neskôr sa pridali Christopher Johnson a Giancarlo Caracuzzo. Mohlo by sa zdať, že takéto striedanie kresličov pôsobí rušivo, ale opak je pravdou. Na scenáristickej stoličke vystriedal Klinea skúsený Ken Kristensen, ktorý sa zapísal do podvedomia čitateľov svojím bizarným komiksom Todd: The Ugliest Kid on Earth.

Komiksová séria Indestructible je výbornou zábavou pre všetkých, ktorí sa chcú nielen pobaviť. Príbeh začína ako paródia, ale postupom času parádne potemnel a zvážnel. Som zvedavý, ako sa bude ďalej odohrávať Gregov príbeh a aká bude reakcia ľudí, keď si konečne uvedomia pravdu. A ak si nie ste istí, či táto séria stojí za to, vedzte, že sa páči Georgeovi R. R. Martinovi, a ako tvrdí na obálke prvého čísla, Indestructible je „vtipný pohľad na superhrdinstvo a supeego“. Tak neváhajte.


27. januára 2015
Marek „Keram“ Barányi