Jeden prsteň medzi časopismi

Fantázia 20

Osobnosť a dielo profesora Tolkiena sú natoľko významné, že na ne zareagovala aj bežná verejnosť. Kto nečítal Pána prsteňov, nie je „in“. Nemožno sa preto čudovať, že na boom okolo filmu Spoločenstvo prsteňa zareagovala aj Fantázia, jediný slovenský časopis zamerený na fantastiku. A urobila to po svojom, s razanciou sebe vlastnou. Tam, kde iní napísali článok (Markíza, Nový čas, SME), Fantázia hodila do ringu celé 54 stranové číslo. Portréty, rozhovory, eseje, recenzie, obrázky – snáď už len hudobná kulisa a vôňa Rivendellu tomu chýbajú ;-)

Na úvod mi nedá necitovať znova Zdeňka Rampasa, predsedu Československého Fandomu: „Fantázia má tak dobrou a charakteristickou typografii, že jí lze poznat i při letmém pohledu.“ Je to tak, Fantázia je jednoznačne najkrajším neplnofarebným časopisom, aký som kedy videl – a netýka sa to len fantastiky. Od obálky, ktorá je výrazná a pekná (tentoraz s layoutom plagátu filmu Spoločenstvo prsteňa), cez štruktúru obsahu až po sprievodné ilustrácie a obrázky k jednotlivým článkom. Tentoraz je to o to výraznejšie, že ide o monotematické číslo a všetky obrazové materiály sú zladené – či už ide o obrázky z filmu, ilustrácie Petra Kľúčika k Hobbitovi alebo fotky postáv (Peter Jackson) a postavičiek (Elijah Wood), celebrít sveta profesora Tolkiena. Klobúk dolu…

Obsah Fantázie 20 je zvláštne usporiadaný, povedal by som, že je postavený do tvaru… gradačného oblúka ;-) Úvodník navnadí, portrét Johna Ronalda Reuela Tolkiena rozpáli a potom je to už len jedna „pecka“ za druhou – až to skončí, samozrejme, pri konečníku a reklamách. Vrcholov je pritom niekoľko, každý čitateľ si vyberie, mne osobne najviac sekli poviedka Návrat do Lórienu, už spomínaný portrét Majstra, esej o „nohách fantasy“ a rozhovor s Peterom Jacksonom – ktorý sa od nechutností (Bad Taste) vypracoval na gurmána svetovej kinematografie (kua, pekný titul, však? :) Ani zvyšok textov však nie je vata – či už ide o portrét Nikolaja Perumova (autora pokračovania Pána prsteňov), rozhovor s producentom a scenáristkami filmu alebo o výber z poézie v diele profesora T. Hltal som text hltal, až som sa nasýtil ;-)

Okrem monotématického obsahu Fantázia 20 obsahuje aj bežné veci – recenzie na knihy a filmy, všeobecnú publicistiku a tak, čo mi dovoľuje zamyslieť sa nad budúcnosťou tohto časopisu. Podľa kvality Tolkien špeciálu by som doporučoval orientovať sa výhradne na jednu tému v čísle – a to z jednoduchého dôvodu. Špecializácie vedie k vyššej kvalite a takto zameraný časopis je vlastne akousi antológiou, kde beletriu (poviedky) sprevádza aj alegorický voz naplnený všetkým možným, čo by čitateľ chcel vedieť. Vzhľadom na pravidelnosť vychádzania Fantázie (občasník) by monotematickosť viedla imidžu skôr knihy ako časopisu, pričom by šlo o knihu s pekelne nízkou cenou. Takáto kniha-časopis by mala byť ľahšie predajná aj v zahraničí (rozumej v Čechách). Tém sa pritom ponúka celá kopa – od plánovaných špeciálov „Svet A. Sapkowského“ a „Mars“ by som sa vydal napr. smerom temná fantasy (svet Warhammeru), high fantasy (svet Zeměmoří), časová sci-fi, vojnová sf, Zeměplocha, Amber či – ak by bol záujem – aj do extrémov typu Eddings či Brooks (predávajú sa, nezabúdajte). Materiálu je kopec a nejaká tá poviedka sa vždy napíše…

Ale, späť. Aby som nebol úplne nekritickým obdivovateľom, aj F20 ma svoje muchy (či skôr mušky). Rozprávanie Miloša Ferka o slovenskom preklade Pána prsteňov nie je recenziou, ako je to uvedené – je to skôr vyjadrenie úcty voči profesorovi T. Miloš sa totiž priznal, že neovláda angličtinu natoľko, aby si trúfol na originál, a bez znalosti originálu nie je možné posudzovať preklad (viď skvelá recenzia Aleny Gottweisovej). A samotné rozprávanie o Tolkienovi je v F20 duplicitné, už úvodný portrét z pera Ivana Aľakšu je skvelý a nebolo potrebné ho nadstavovať. Plus, kritiku musím adresovať aj autorom knižných recenzií – predovšetkým Dáške Mehešovej a Milošovi Ferkovi. Dášena akoby nevedela dať knihe menej ako desať bodov – pričom toto najvyššie hodnotenie by malo byť určené len božským knihám. Tak, ako som mal kedysi výhrady voči 10/10 pre Mariňákov, tak mám teraz nakrčené čelo nad plným počtom pre Algar Tarch. Sú to síce skvelé knihy, no s géniom Carda, Martina či LeGuinnovej ich nemožno porovnať – a aké čísla by potom dostali oni? 20/10? Miloš Ferko je rovnako nekritický voči knihe Lovci a Zberači – to, že je to skvelá slovenská kniha, neznamená, že musíme autorovi postaviť oltár a rúškou zahaliť nedostatky jeho textu (nehádžte mi, prosím, na oči 10/10 pre Prokletou přísahu – tam si za hodnotením stojím).

Ale, to boli len pindičky – na kvalitu Fantázie nemajú najmenší vplyv. Tolkien špeciál je skvelý počin, našiel som si v ňom kopec vecí, ktoré ma zaujali. Blahoželám, ako hovoria bratia Česi: „Jen houšť a větší kapky!“

P.S.: Aby ani istý Ď. Č. neprišiel skrátka, poznámka na koniec: „Samozrejme, najlepšie z celého čísla sú filmové recenzie!“ Dostanem jednu whisky? ;-)


21. decembra 2001
Rastislav Weber