Istrocon/Parcon 2012 a Comics Salón 2012

Festival popkultúry oslavuje 25 rokov

Istrocon 2012 - plagát
Parcon 2012 - plagát
Comics Salón 2012 - plagát

Pozývame vás na 25. ročník medzinárodného festivalu filmov, scifi, fantasy, hororu, larpov a spoločenských hier, Istrocon 2012, toho roku spojený s 31. ročníkom Parconu, a zároveň na Comics Salón, 9. ročník medzinárodného festivalu komiksu, anime, japonskej kultúry, počítačových hier a všetkých elementov dobrej zábavy. Termín a miesto konania: 21. – 23. september 2012, Istropolis, Trnavské Mýto 1, Bratislava.


Aktuálny ročník oboch festivalov opäť organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew, v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike, herným portálom GamesWEB.SK a ďalšími partnermi, za účelom priblíženia fenoménu tejto popkultúry širšiemu publiku na Slovensku.

Minulý ročník festivalu Comics Salón 2011 v priebehu troch dní navštívilo neuveriteľných 11 000 návštev­níkov, pričom aj tento rok sa bude konať v priestoroch Istropolisu, o ktoré sa bude deliť so sesterským festivalom IstroCONom 2012.

Cieľom IstroCONu i Comics Salónu je poskytnúť edukáciu, priblížiť fenomén popkultúry a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času. Zároveň vytvára priestor pre sebarealizáciu a prezentovanie prác talentovaných výtvarníkov, comicsových tvorcov či spisovateľov, ktorých takýmto spôsobom aktívne podporuje.


Program – IstroCON a Parcon:

V priebehu 3 dní sa bude paralelne v siedmich sálach odohrávať rôznorodý program, ktorý sa člení podľa jednotlivých sekcií festivalu na: filmy, scifi, fantasy, horor, fandom, spoločenské kartové a stolové hry, LARPy a čajovňu. Chýbať nebude ani pútavý sprievodný program.

Tento rok oslavuje IstroCON 25. Výročie svojho založenia a pre túto príležitosť sme pozvali veľkého zahraničného hosťa Micuhisa Išikawu, ktorý je tvorcom kultového snímku Ghost In the Shell, ako aj anime sekvencii k filmu Kill Bill, Halo: Legends, Batman: Gotham Knight. Za svoju kariéru pracoval na vyše 40 anime filmoch a sme radi, že ho v spolupráci s japonským veľvyslanectvom budeme môcť privítať na Slovensku.

Druhým lákadlom je festival Parcon 2012. Pre IstroCON je veľká česť, že mu tento rok bol udelený tento titul, čo znamená, že sa môžeme tešiť na účasť najvýznamnejších spisovateľov a tvorcov z oblasti fantastiky na našom festivale.

Parcon je najväčší putovný reprezentatívny národný con československého fandomu, ktorý sa tento rok koná na Slovensku. Súčasťou programu Parconu je galavečer, na ktorom sú vyhlásené výsledky literárnej súťaže Ceny Karla Čapka, krst zborníka súťažných poviedok Kočas a odovzdávanie ocenení udelených ČS Fandomom (Mlok, Drak, Ludvík), prípadne iné ocenenia. Nebude chybat programová linia o historii CS fandomu, spomienka na Vlada Srpoňa formou besedy, prednáška o conoch Jana Žižku spojená s bohatým fotomateriálom.

Jedným zo sprievodných programov je i každoročná literárna súťaž o najlepšiu poviedku IstroCON 2012. Vďaka jej veľkej obľube sa organizátori rozhodli vydať zbierku poviedok IstroCONu, aby tak podporili hlavne nádejných a šikovných slovenských autorov. Tešiť sa môžete aj na každodenný literárny workshop pod vedením skúsených spisovateľov a publicistov, ktorí budú poskytovať rady ako správne písať poviedky, nielen pre začínajúcich, ale aj pokročilých autorov.

V rámci filmovej sekcie sa návštevníci môžu tešiť na 16 najnovších filmových trhákov so scifi a fantsy tematikou, akými sú napríklad Men in Black 3, Iron Sky, Ghost in the Shell 2 a ďalšie.

Fanúšikovia scifi, fantasy a hororu sa budú môcť tešiť na prednášky a besedy so známymi autormi i spisovateľmi, aby ukázali ducha starých festivalov IstroCONu.

Chýbať nebudú ani bloky o Pánovi prsteňov, Harrym Potterovi, StarGate, Star Treku, Star Wars, Battlestar Galactice a Babylone 5.

Tešiť sa môžete na krsty nových kníh: Zlato Arkony od Juraja Červenáka, prvej slovenskej antológie fantasy Čas hrdinov a na krsty kníh ďalších slovenských či českých scifi a fantasy autorov, akými sú napríklad Ondrej Neff alebo Františka Vrbenská.

Po úspešnej minuloročnej výstave umeleckých diel sme si pre vás pripravili jej ďalšie pokračovanie, takže sa budete môcť pokochať tými najlepšími unikátnymi obrazmi od uznávaných slovenských i českých scifi a fantasy maliarov. Výstava vám i teraz predstaví opäť niečo nové a prinesie oveľa bohatšiu škálu zvučných mien.

Súčasťou festivalu bude predvádzanie a hranie stolových hier, akými sú Warhammer, Carcassone, Citadela, Osadníci z Katanu, Confrontation a iné.

Z kartových hier nebude chýbať turnaj MTG, Yu-Gi-Oh a World of Warcraft.

Nájdete tu aj priestor pre voľné hranie kartových hier Magic: The Gathering, Vampire, YuGiOh, Pokémon atď., s možnosťou naučiť sa ich i aktívne hrať.

Návštevníci si budú môcť oddýchnuť v príjemnom prostredí čajovne, v reštaurácii alebo v bare.

Program – COMICS SALÓN:

V priebehu troch dní sa bude paralelne v deviatich sálach odohrávať rôznorodý program, ktorý sa členení podľa jednotlivých sekcií festivalu na: komiks, anime, mangu, Japonsko a hry. Nebude chýbať ani pútavý sprievodný program.

Medzi hlavné sprievodné programy patrí súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategóriách Komiks & Manga, FanArt či Original Art. Ďalej bude prebiehať súťaž s názvom Cosplay – súťažiť sa bude o najlepší kostým hrdinu z obľúbených filmov, hier alebo anime a na záver sa bude hľadať najlepší anime – karaoke spevák.

Návštevníci sa taktiež môžu tešiť na najnovšie filmové trháky natočené podľa komiksovej predlohy. Taktiež nebudú chýbať ani filmy s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.

Medzi horúce novinky patrí krst mangy Bleach od vydavateľstva Crew a ďalších pútavých komiksových trhákov od Zoner pressu.

Herná sekcia ponúka tento rok niekoľko zaujímavých noviniek. V prvom rade predstavíme nostalgickú Retro gaming sekciu, kde predstavíme herné konzoly a hry z 80. a 90. rokov minulého storočia.

Druhou novinkou je tzv. Japanese arcade experience, teda sekcia prinášajúca japonské herné automaty s najpopulárnejšími hrami. Samozrejme budú nastavené na hranie zadarmo, takže si ich bude môcť zahrať každý. Chýbať samozrejme nebude oficiálny turnaj Majstrovstiev Slovenska v PlayStation 2012 a PC Cup, rôzne mini turnaje v Dance Dance Revolution, Buzz, Singstar, Eyetoy a samozrejme voľné hranie.

Zaujíma vás Dance Dance Revolution? Aj tohtoročné Majstrovstvá Slovenska v DDR sa budú konať na aktuálnom ročníku Comics Salónu 2012!!!

V hernej sekcii budú okrem iného prebiehať i odborné prednášky a besedy s hernými teoretikmi a vývojármi na tému hier a ich jednotlivých aspektov. Pozvali sme niekoľko vývojárskych štúdií, odohrajú sa premiéry rôznych herných titulov a predvedú sa ukážky síl PlayStation 3, Xbox 360 a Wii.

Japonská kultúra sa vám predstaví rôznymi zaujímavými prednáškami o skladaní origami, o japonských zvykoch, bojových umeniach kendo a iaido, jedle, znakoch, kimonách a s inými rôznorodými zaujímavosťami z krajiny vychádzajúceho slnka. Chystá sa aj živý workshop o varení japonského jedla.

Špecialitou japonskej sekcie bude filmový festival japonských filmov organizovaný spolu s Japonským veľvyslanectvom v Slovenskej republike a jeho súčasťou je i ochutnávka japonských jedál a suši.

Komiksová sekcia uvedie zaujímavé prednášky o komikse ako aj výstavu najlepších komiksových diel zo Slovenska i zahraničia.

Fanúšikovia japonského komiksu sa opäť nabažia vynikajúceho anime, prednášok na tému anime a manga v sekcii Anime salón. Budú môcť prevetrať svoje schopnosti v AnimeQuize, kresliacich súťažiach a kostýmovaní. Aj keď bude anime sekcia iba súčasťou bohatého programu Comics Salónu, tak pôjde opäť o najväčšiu akciu tohto druhu na Slovensku.

Detaily:

IstroCON/Parcon 2012 a Comics Salón 2012 sa uskutočnia v dňoch 21. až 23. septembra 2012 v priestoroch Istropolisu – Dom odborov, Trnavské Mýto v Bratislave. Začína sa v piatok (21. 9.) od 13:00 a skončí sa v nedeľu (23. 9.) o 17:00.


Pre ďalšie informácie o festivale navštívte internetové stránky: www.istrocon.sk, www.comics-salon.sk alebo sa môžte priamo obrátiť s otázkami a akreditáciami na koordinátora: Mgr. Róbert Žittňan, tel: +421917622005, e-mail: predseda@animecrew.org

animecrew logo.jpg

OZ AnimeCrew

Občianske združenie venujúce sa prevažne fenoménom manga, anime ako aj japonskej kultúre. AnimeCrew združuje cez 150 členov, ktorým poskytuje informácie a vzdelávanie ohľadom mangy a anime na svojich stránkach, stretnutiach i na diskusnom fóre. Organizuje v týždenných intervaloch pravidelné stretnutia fanúšikov mangy a anime i iných záujemcov a podporuje nádejných výtvarníkov, kresličov a grafikov pomocou galérie FAN-ART. Medzi jeho hlavné činnosti patria akcie a podujatia pre širokú verejnosť v podobe verejných premietaní Anime, ktorých hlavným účelom je oboznámiť verejnosť s týmto fenoménom.


14. septembra 2012
Fandom SK - PR