Cenu Fantázie 2011 získal nováčik

Ivan Čipkár, držiteľ Ceny Fantázie 2011 za poviedku Mesto na konci času
prítomní autori – finalisti s moderátorom / porotcom: zľava: Čipkár, Spáda, Bomboš, Vlachynský
výherkyňa Ceny Bibliotéky: zľava: Aľakša, Laurent-Skrabalova, Marek Mésároš (manažér veľtrhu)
minuloročný výherca Tomáš Straňák (vľavo) odovzdáva Cenu Fantázie 2011 Ivanovi Čipkárovi.
Cena Fantázie 2011 - Zborník

V sobotu sa v rámci programu knižného veľtrhu Bibliotéka v Bratislave uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov Ceny Fantázie 2011. V deviatom ročníku literárnej súťaže sa držiteľom sochy Ceny Fantázie stal mladý autor Ivan Čipkár z Košíc za poviedku Mesto na konci času. Súčasťou programu bolo aj predstavenie knižného zborníka Fantázia 2011, obsahujúceho 10 poviedok zo súťaže. Kniha s obálkou od výtvarníka Ivana Kasaja, je šiestym zborníkom od vydavateľstva Fantázia, ktoré v tomto roku ukončilo vydávanie rovnomenného časopisu.


Zvíťazil nováčik

Úplný nováčik súťaže, Ivan Čipkár, v tomto roku porazil aj starých „harcovníkov“. Na ďalších miestach skončili: Michal Jedinák zo Sedliackej Dubovej, Martin Vlachynský z Piešťan, Jozef Frajkor z Prešova a Michal Spáda zo Žiliny. Mimochodom, celkový víťaz skončil v prvom kole, teda po hodnotení poroty, spolu s Michalom Jedinákom na druhom mieste. Kompletné bodovanie všetkých poviedok v súťaži je zverejnené v knižnom zborníku.

Do súťaže bol v tomto roku prijatý rekordný počet 121 poviedok, skoro dvojnásobok oproti predošlému ročníku. V prvom kole hodnotila všetky poviedky päťčlenná porota v zložení: Zuzana Stožická (autorka), Filip Struhárik (publicista, sme.sk), Roman Bomboš (rozhlasový moderátor), Alexander Schneider (publicista) a Ivan Pullman (editor zborníkov Ceny Fantázie). Porota nepoznala autorov poviedok, tí boli zverejnení až s výsledkami prvého kola. V druhom kole už o poradí rozhodovali čitatelia na internete.

Najlepšia sci-fi

Novinkou v aktuálnom ročníku Ceny Fantázie bola špeciálna Cena spoločnosti INTEL pre najlepšiu sci-fi poviedku. Z celkového počtu bolo do hodnotenia zaradených 35 poviedok žánru sci-fi a víťazkou sa stala Zuzana Droppová s poviedkou Telo. „Science fiction a Intel sú v podstate nerozlučná dvojica. Bez snov, či odvážnych predstáv by dnešné počítače neboli tým, čím sú. Preto si myslím, že podpora literatúry má zmysel a už aj v minulosti sme sa mohli presvedčiť, že na Slovensku sú kvalitní autori, ktorí však zväčša píšu zatiaľ iba do zásuvky, čo by sme chceli zmeniť,“ povedal o súťaži Pavel Svoboda zo spoločnosti Intel. Autorka víťaznej sci-fi poviedky si poskladá kvalitný počítač, keďže ako výhra ju očakáva zostava v podobe výkonného procesoru, základnej dosky a najmodernejšieho SSD disku – samozrejme všetko so značkou Intel. Sci-fi poviedka Telo sa nachádza v zborníku a je o budúcnosti, v ktorej si obézni ľudia môžu vymeniť svoje telo s „trénerom“, ktorý im ho za určitú dobu (a samozrejme sumu peňazí) vypracuje – teda schudne za nich.

Cena Béla a Cena Bibliotéky

Súčasťou Ceny Fantázie sú aj dve ďalšie spriaznené ocenenia, ktorých víťazné poviedky sa tiež dostali do aktuálneho zborníka. Spomedzi 22 textov v žánri horor Cenu Béla získal Ivan Kučera za poviedku Prasa. Na ďalších miestach skončili: Marek Mittaš a Gabriela Habdáková. Tretím pridruženým ocenením je Cena Bibliotéky, ktorú už piatykrát udelil knižný veľtrh – v tomto roku ju získala Viktoria Laurent-Skrabalova za poviedku Syndróm „Bee“. Zaujímavosťou je, že výherkyňa Ceny Bibliotéky prišla na odovzdávanie z Francúzska, kde roky žije.

Zborníky a e-knihy

Vydanie zborníka z Ceny Fantázie je už tradične podporené sieťou kníhkupectiev Brloh, ktorá venuje za každú predanú knihu dva centy pre literárnu súťaž. V uplynulom roku bolo v sieti Brloh predaných 33 074 kníh fantastických žánrov. Aj vďaka tomu mohol vyjsť zborník zo súťaže a odmeny výhercom mohli byť zasa zdvojnásobené. Okrem knihy boli v tomto roku vydané všetky zborníky už aj vo forme e-kníh, rovnako vyšiel aj aktuálny zborník Fantázia 2011. Po uvedení nového zborníka do života bol predstavený aj projekt e-kníh vydavateľstva Fantázia. Vďaka dostatku vhodných poviedok budú od týchto Vianoc až do leta 2012 postupne vydané tri čisto elektronické knihy, ktoré budú obsahovať zatiaľ nepublikované texty z Ceny Fantázie a budú zamerané vždy na určitú tému. Predávané budú vo formátoch pdf, epub a mobi.

Súťaž Cena Fantázie pokračuje aj v ďalšom, jubilejnom – desiatom ročníku.

Cena Fantázie na internete: www.cenafantazie.sk


Autor fotografií: Milan Aľakša.


6. novembra 2011
Ivan Aľakša