Zrada v Krondoru

Feist Raymond E.

Pán Feist povedal (v českom preklade): \„…těm z vás, kdo jste Betrayal at Krondor jako hru hráli, bude tato kniha povědomá, ale naleznete v ní několik překvapení. A vy, kdo jste hru nikdy neviděli, prostě tento svazek pokládejte za novou kapitolu v nekonečných dějinách světa Midkemie a města Krondoru.\“ A tým je povedané všetko – z knihy trčí hlad po peniazoch pána Feista, štruktúra podobná hre na hrdinov a celé je to len ďalším pokusom natrieť to isté maslo na stále väčší krajec chleba…

Dej \„Zrady v Krondore\“ je situovaný za \„Zlo v Sethannonu\“ a pred \„Královskou krev\“. Kniha je vlastne len prepisom počítačovej hry Betrayal at Krondor – prepisom, ktorý vynecháva priamo ovládateľné súboje, vývoj postavy a vedľajšie úlohy (questy). Do samotných \„nekonečných dejín\“ Midkemie neprináša nič nové, jediný priamy efekt mohol spozorovať len pán Feist, resp. jeho literárny agent. Je to opäť o bubáčikoch, tak ako Hadia sága. Autor ťaží z úspechu skutočne výborneho príbehu Trhlinovej vojny (Rift War Saga) a snaží sa pridávať nové a nové knihy, kým nevymrú fanúšikovia pôvodného príbehu.

No napriek týmto výhradám môžem konštatovať, že Zrada v Krondore nie je zlá. Dokonca sa mi páčila viac ako Hadia sága – nie je to také rozťahané a aj keď z príbehu trčí počítačová hra (dej plynie dopredu po \„questoch\“), je to celkom zábavné čítanie…

Dej je skutočne triviálny, hlavne v kontexte iných pokračovaní ságy Trhlinovej vojny. Zrada v Krondore opakuje motív tretieho a štvrtého dielu ságy, motív temných elfov útočiacich na Sethannon – mesto, ktoré leží nad Kameňom života. Čarovný kameň je poslednou zbraňou Dračích vládcov, Valheru a ako zbraň zaujíma každého. Tí dobrí (lepší) ho strážia pred zlými (horšími) a tí zlí si neuvedomujú, čo je Kameň zač. Sú neustále v pokušení hrať sa s ohňom, so zbraňou, pred ktorou je aj jadrová strela nevinnou zábavkou. Nuž, taká je realita.

Našťastie pridal pán Feist k slabému jadru príbehu celkom dobré postavy. Tak ako v hre pribudol k hrdinom Trhlinovej vojny (Jimmy Ručka, Locklear, Pug, Arutha) temný elf Gorath a trošku nešikovný mág Owyn. Hlavne Gorath sa autorovi vydaril. Je to taký správny, temný chlapík, so zmyslom pre drsný náznakový humor. Skutočne, jemné úsmevy v istých situáciách sú lepšie ako priamočiary a do nekonečna opakovaný humor, ktorý pán Feist použil v Hadej ságe (Nakor a jeho \„triky\“). Za Goratha má u mňa pán Feist bodík naviac. Owyn už taký veselý nie je, ale spolu s Gorathom, Locklearom a Jimmym tvoria zohranú partiu a nenudia. A človeka poteší, keď sa môže znova stretnúť so starými známymi… Do deja sa pripletú aj tsuranskí Ctihodní, nejaká tá mágia, vrahovia a… zrada. Hrdinovia pobehujú po svete, zabíjajú (poprípade sú zabití) a snažia sa zastaviť tých z druhej strany. Je to klasická fantasy zo známeho sveta, nič objavné, ale príjemné spestrenie pár večerov. A nie je to na pokračovanie…

Zrada v Krondoru, Feist Raymond E., fantasy (United Fans, orig. Krondor the Betrayal, preklad Robert Čapek, autor obálky neuvedený, brož., 455 strán, 209 Kč, ISBN 80–86129–24–1)


11. mája 2001
Rastislav Weber