ZA BUDHU A ZA VLASŤ!!!

ROK DRAKA (The Monkey King), r. Peter MacDonald, USA-GB-ČR, 2001

R.W.: Tak, čo to tu máme?
Ď.Č.: Zhrňme si to. Je tu režisér Peter MacDonald, ktorý si od čias Ramba 3 v polovici 80-tych rokov poriadne neškrtol. A už si zjavne škrtnúť potreboval, pretože nám teraz predvádza, že Slyovo poskakovanie medzi projektilmi z kalašnikovov nie je to najlepšie, čo dokáže. Ďalej je tu scenárista David Henry Hwang, ktorý chápe komplikovanú ázijskú dušu a vie aj napísať zaujímavý príbeh – dokázal to už scenárom ku Cronenbergovej M. Butterfly…
R.W.: K tomu hudba pod taktovkou Johna Altmana, dekorácie a efekty od spoločnosti Cinesite (podieľali sa napríklad aj na M:I-2), a v neposlednom rade dobrí a pritom nie veľmi drahí herci – Thomas Gibson (Eyes Wide Shut, Dharma & Greg), Russell Wong (Romeo musí zomrieť), Bai Ling (Anna a kráľ, Wild Wild West), alebo Kabir Bedi, známy ako…
R.W. a Ď.Č. (spolu): Sandokááán, Sandokááán!
R.W.: No a samozrejme je tu starý čínsky príbeh Cesta na západ. Pridajte poriadnu dávku invencie, šesť ton humoru a… máme tu ďalší zo skvelých TV veľkofilmov spoločnosti Hallmark!
Ď.Č.: Východoázijská kultúra masívne útočí na všetkých frontoch zábavného priemyslu. Americkí herci už pomaly ani nevylezú z domu bez dohľadu hongkongských bojových choreografov, na Oscaroch väčšinu domácej produkcie spoľahlivo skopal čínsko-taiwanský Tiger a drak, a ani sa nebudem rozkecávať o tom, že najväčším miláčikom všetkých detí (nech už majú 7 alebo 27 rokov) je istý Pikaču. I šéfom Hallmarku tento trend udrel do očí, a tak po Merlinovi, Odysseovi, Čarovnej krajine škriatkov či Jásonovi a Argonautoch oprášili tentokrát legendy východnej Ázie. Spomínate si na vyše 100-dielny, mierne šibnutý čínsky seriál Opičí kráľ, v ktorom opičiak Sun a jeho priatelia „Čuník“, Učenec a Mních putovali svetom a zápasili s démonmi? Áno, to je ono!
R.W.: K tomu autori pridali slávnych terakotových bojovníkov cisára Qin Shi Huanga, krásnu bohyňu Kwan Ying, zopár nechutných démonov a hrdinu z nášho sveta menom Nick Orton, ktorý je odborníkom na čínsku históriu, no musel sa zmeniť (dočasne!) na marketingového konzultanta.
Ď.Č.: Hallmarkáči tentokrát s predlohou manipulovali viac, než sme u nich zvyknutí…
R.W.: …ale príbeh tým získal na originalite. Kedysi dávno, v 16. storočí, napísal majster Wu slávnu Cestu na západ. No napísal ju v tajnosti, pretože v tom čase bola akákoľvek tvorba zakázaná. Božský cisár sa totiž bál pokroku a tak prikázal svojim cenzorom, aby zničili všetko nové. Cenzori na čele s hnusným Šuom sa pokúsili zničiť aj Cestu na západ a jej tvorcu. Lenže takéto mocné diela sa nevzdávajú tak ľahko. Súboj Šua s knihou trval roky a roky (dokopy 500) a nakoniec sa preniesol do hrobiek cisára Qin Shi Huanga, ktorý v podzemí vytvoril kópiu starej Číny. Tam sa zhromaždili všetci starí bohovia, démoni a draci, tam prežíva tradičná čínska kultúra. Originál Cesty na západ zo štetca samotného Wu postupne prestáva odolávať Šuovým kúzlam (Šu a cenzori sa v hrobke zmenili na démonov). Ak kniha zanikne, spolu s ňou zmizne všetko, čo bolo postavené na jej základoch, teda celá čínska kultúra. Vo svete „tam hore“ už začal čas bežať naopak a svet sa vracia do doby temna… A ďalej už to ide ako v každej poriadnej fantasy. Nick vyslobodí Opičieho kráľa z Šuovej pasce a spolu s ním a jeho druhmi sa vydá na cestu podzemným kráľovstvom, cestu za dobrodružstvom plným akcie a humoru. A popri tom sa pravdaže zamiluje do bohyne Kwan Ying…
Ď.Č.: Kto by sa do nej nezamiloval? Veď na Bai Ling sú sexi ešte aj tie jej medzierky medzi zubami…
R.W.: To hej, to hej…
Ď.Č.: Ale k veci. ROK DRAKA je zo všetkých hallmarkovských fantasy jednoznačne najvýpravnejší. Malajzské exteriéry sú patrične exotické, dekorácie postavené v pražských barrandovských štúdiách a navyše „zmohutnené“ počítačovými trikmi skutočne monumentálne. Absolútnym triumfom výpravy je pompézna súdna sieň Nefritového cisára. Triky svojou kvalitou vyrážajú dych. Pri súboji Suna a Nicka s dvomi ozrutnými hadími démonmi budete púliť oči ako pri ťažkej zápche. A záverečné peklo, kedy démoni preniknú do nášho sveta a začnú ho ničiť, je deštrukčnejšie a ohnivejšie než obdobné scény v áčkových kinofilmoch. K tomu prirátajte nádherné kostýmy a perfektné masky (pred démonom s piercingom v uchu a nose spojeným retiazkami by ušiel aj Pinhead), a musí vám byť jasné, že tento film je neskutočná pastva pre oči aj v scénach, v ktorých sa nevyskytuje Bai Ling.
R.W.: Navyše sa celým dejom preplietajú stovky „hlášok“, pri ktorých vám bude praskať bránica. Nie sú zriedkavé výroky typu: „Zmláť toho démona, až sa znova inkarnuje!“ V démonmi zničenej dedine pán Prasa lakonicky skonštatuje: „Asi sme prišli mimo sezónu!“ Vrcholom sú však naozaj scény z finále, kde démoni začnú ničiť náš svet. „Tieto moderné budovy sú také škaredé, primitívne a… a… DEMOKRATICKÉ!“ A najvyššia urážka, ktorou dokáže Šu počastovať Kwan Ying, znie: „Ty LIBERÁLKA!“
Ď.Č.: Ale aby sme neboli až takí nekritickí, ROK DRAKA nie je celkom bez chyby. Thomas Gibson je sympaťák, ale herecky tu pôsobí dosť mľandravo, i v Dharme & Gregovi sa dokáže odviazať viac. Navyše ak tento dvojdielny film pozeráte na jeden záťah, po akčnej prvej polovici sa vám druhá časť, kde sa príbeh zmení takmer na súdny thriller, bude zdať trochu únavná. A vám, ktorí ste rozmaznaní výčinmi Jackieho Chana či najnovšie Tigrom a drakom, sa akčné scény budú zdať pomerne fádne a bojová choreografia málo nápaditá…
R.W.: Ale tak či tak predstavuje ROK DRAKA tri hodiny prvotriednej zábavy a jednoznačne vám ho doporučujeme.
Ď.Č.: Igen! A potom si môžete vedno s nami zahulákať famózny bojový pokrik hlavných hrdinov…
R.W. a Ď.Č. (spolu): Za Budhu a za vlasť!!!
Hodnotenie: 9/10
Ďuro Červenák & Rasťo Weber&nbsp Michal Jedinák


12. novembra 2001
Fandom SK - PR