Robot podstúpi arktickú skúšobnú jazdu

Prototyp novej generácie robotov skonštruovaných pre výskum vzdialených planét, bude po prvý krát testovaný tento mesiac v arktickej oblasti Kanady. Stroj, sledujúc dráhu slnka a poháňaný slnečnou energiou, je schopný prekonávať veľké trasy nepreskúmaným územím. V prípade, že sa stratí, môže dokonca požiadať o ľudskú pomoc.

Pri prieskume polárnych oblastí planét ako sú Mars a Mesiac sa takéto vlastnosti ukazujú ako neoceniteľné.

Robot absolvuje skúšobnú jazdu v podobnom prostredí, ako je na Marse, teda skaly a ľadový terén. Niečo podobné nájdeme na ostrove Devon Island v arktickej oblasti Kanady.

Výskumníci z Inštitútu robotiky Carnegie Mellon University v Pittsburghu vyvinuli tohto robota s pomocou americkej vesmírnej agentúry NASA.

Boh slnka

Meno robota – Hyperion – je podľa titana gréckej mytológie, ktorý splodil Slnko, Mesiac a úsvit.

Pri skúmaní povrchu robot mení svoju polohu a orientáciu podľa slnka.

Výskumník z Inštitútu robotiky – David Wettergreen, hovorí: „V blízkosti pólov Mesiaca by podľa našich predstáv mal robot sledovať úsvit, zotrvať tak v slnečnom svetle a skúmať svoje okolie.“

„V severnej Kanade bude Hyperion vykonávať prieskum v kruhovom tvare presne podľa trajektórie Slnka na oblohe. Podobne môžeme zamestnať roboty aj v polárnych regiónoch Marsu.“

Hyperion je naprogramovaný na snímanie nového terénu, vyhýbaniu sa prekážkam a dokonca dokáže poslať správu ľudskému operátorovi so žiadosťou o pomoc.

„Pokúšame sa vyrábať roboty so stále väčšou inteligenciou.“ povedal pre BBC News Online dr. Wettergreen. „Viac inteligencie, im podľa mňa umožní zvážiť, kam majú ísť a čo tam majú zobrať.“

Revolučný objav

Vedci dúfajú, že stroj pripraví cestu novej generácii robotov určených pre misie vo vesmíre.

„Navigácia synchronizovaná slnkom, by mala umožniť robotom podnikať misie v trvaní niekoľkých mesiacov či rokov.“ tvrdí hlavný výskumník Carnegie Mellon University – William Whittaker.

„Je to niečo, čo by po prejdení obrovských vzdialeností na Mesiaci alebo Marse mohlo urobiť revolučný objav. Chceme preskúmať čo najviac náročného terénu, bohatého na vedecké informácie.“

Niekoľkotýždňové experimenty s Hyperionom sú naplánované na polovicu júla na ostrove Devon Island.

Tím Carnegie Mellon zamýšľa urobiť reportáž, obrázky a online video z celej skúšobnej akcie.

Hoci na tejto planéte nenájdeme miesto úplne zhodné s prostredím na Marse, chladnú pustatinu na tomto ostrove môžeme pokladať za miesto, charakterom najbližšie k prostrediu, ktoré môžeme očakávať na červenej planéte.   Calibre


21. januára 2002
Fandom SK - PR