![]() |
Encyklopédie mali v literatúre vždy špecifické miesto a hoci internet čiastočne vytesnil (prípadne aj zruinoval) ich papierovú podobu, existujú dôkazy o výnimočných počinoch v knižnej kultúre. Vynikajúcim príkladom je Kronika sci-fi s podtitulom Obrazové dějiny nejslavnějších děl science fiction v celé galaxii. Jej čítanie je pre fanúšika fantastiky skutočný pôžitok. Na výber má hneď niekoľko možností ako sa začítať – buď zvolí postup z minulosti do súčasnosti od klasikov ako Jules Verne alebo H. G. Wells po aktuálnych autorov, alebo sa rozhodne venovať prehľadom knižných a filmových sérií (Star Trek, Doctor Who a desiatky iných), alebo si vyberie články o svetoch, ktoré autori vytvorili, prípadne môže kombinovať uvedené so štedrými obrazovými prílohami.
Svet je plný labyrintov a každý priaznivec fantastiky (ale platí to pre celú kultúru) zažil minimálne raz pocit strácania sa v spleti žánrov, vzájomnom vplyve diel, niekedy aj nejasnom časovom zaradení. Práve encyklopédie charakterizuje pokúšanie uviesť poriadok do sveta, v ktorom vládne zmätok. Pre každého, kto sa už nevie dobre orientovať vo vedeckej fantastike, zostavil Guy Haley a tím jeho spolupracovníkov neoceniteľnú knihu. V názve síce nesie skratku sci-fi, presahy knihy sú ale nadžánrové. Okrem najznámejších autorov a ich diel si pripomenieme alebo zoznámime sa aj s čiastočne zabudnutými, prípadne známymi len v určitom okruhu. Väčší formát a váha z knihy robia neprehliadnuteľný kúsok v knižnici.
Keďže ide o obrazové dejiny, nájdeme tu stovky vizuálnych artefaktov: zábery z filmov, fotografie skulptúr rôznych bytostí, dobové plagáty, obálky kníh, ukážky komiksov a ďalšie. Dôležité je, že vizuálna stránka knihy nepotláča do úzadia text. Plnohodnotné príspevky sú venované jednotlivým dielam, autorom a aj celým tematickým blokom. Všetko je navyše zrozumiteľne chronologicky usporiadané a vynikajúci nápad bol použiť rôzne farebné odlíšenie pre jednotlivé médiá. Komplexnosť knihy si uvedomíme, už keď prečítame úvodnú časť Jak pracovat s touto knihou. Knihu dopĺňa aj slovník žánrov a keďže ide o úplne súčasné dielo, nájdeme tu všetko, čo sa aktuálne odohráva.
V predhovore Stephena Baxtera sa dočítame, že predkladaná kronika slúži aj na odhalenie zmyslu samotnej vedecko-fantastickej literatúry. Predovšetkým ale platí, že vedecká fantastika vzniká ako reakcia na spoločenské zmeny, zároveň je plná pozoruhodných mytológií, nezanedbateľnú časť tvoria tiež diela s cieľom zabaviť, na jedno prečítanie, videnie. Ak si uvedomíme, akými zmenami prešlo 20. storočie, pochopíme aj vývoj žánru. A zásadné otrasy v súčasnom svete len dosvedčujú, že vedecká fantastika si svoju pozíciu v literatúre určite obháji. Podobne si obháji svoju pozíciu aj Kronika sci-fi, jej vydanie môžeme hodnotiť ako výnimočný počin. Vedieť teoreticky uchopiť dielo je totiž pomerne náročné a sprístupniť ho v takej rozsiahlej podobe, ako sa podarilo Guyovi Haleyovi, knihu predurčuje k opakovanému čítaniu.
Knihu Kronika sci-fi si môžete kúpiť v Martinuse momentálne so zľavou 5 %, ak kliknete na tento link
Kronika sci-fi
Žáner: teoretický, encyklopédia
Autor: Guy Haley
Vydavateľstvo: Volvox Globator
Rok vydania: 2015
Preklad: Dina Podzimková
Väzba: pevná
Jazyk: český
Počet strán: 580
ISBN: 978–80–7511–169–2
Viac autorových recenzií nájdete Medzi knihami.