Už po druhýkrát sa v Sade Janka Kráľa v Bratislave bude konať historický festival s názvom Bratislava 1619. V sobotu 1. októbra 2016 budete môcť v hlavnej časti programu sledovať rekonštrukciu vojenskej bitka, ktorá sa odohrala neďaleko brán mesta a významne ovplyvnila dianie v regióne a v celom Uhorsku, ktoré bolo vtedy súčasťou habsburského mocnárstva.
Rok 1619 v Európe nebol idylický. Vojnová vrava zasiahla väčšinu kontinentu a výnimkou nebolo ani kráľovské mesto Prešporok.
Čo sa vtedy vlastne stalo?
Rok 1619 sa v Európe isto nedal označiť ako pokojný. V Holandsku pokračovala vojna proti nadvláde Španielska, na severe aj napriek prímeriu pretrvával konflikt medzi Švédskom a Poľsko-Litovskou úniou a v neďalekom Českom kráľovstve sa len pred rokom rozhorelo stavovské povstanie, ktoré napokon vyústilo až do ukrutnej tridsaťročnej vojny.
Aj v kráľovskom Uhorsku bolo v tom roku rušno a rinčali tu zbrane. Proti vláde katolíckych Habsburgovcov sa už v druhom stavovskom povstaní vzoprelo sedmohradské knieža Gabriel Bethlen. Na konci augusta sa so svojou armádou vydal do Uhorska, kde sa tešil širokej podpore protestantskej šľachty, dlhodobo nespokojnej s absolutistickými snahami viedenského dvora. V krátkom čase sa Bethlen zmocnil Košíc a ďalších východoslovenských miest. Potom jeho ľahko ozbrojené, no rýchle oddiely smerovali ďalej na západ, kde sa zle platené posádky hradov a miest radšej vzdávali, než by mali početnej prevahe nepriateľa klásť zbytočný odpor.
Tak sa stalo, že už 9. októbra sa po krátkom obliehaní vzdala aj Trnava a v ceste na Viedeň stálo Bethlenovi len hlavné mesto Uhorska – Bratislava, vtedajší Prešporok. Keďže väčšina cisárskych vojsk bola v tom čase viazaná na bojiskách v Česku, mesto chránila len menšia posádka s tromi delami, utáborená pri dunajských brehoch.
Rýchlosť ľahkých Bethlenovych oddielov habsburské sily opäť prekvapila. 14. októbra Bethlen zaútočil na tábor cisárskeho oddielu a útokom z dvoch strán, využijúc početnú prevahu, ho napokon aj dobyl. Mešťania po tejto ukážke sily veru nemali chuť stavať sa na odpor, preto knieža bezprostredne po boji vtiahol do Prešporka, kde mu palatín Žigmund Forgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu.
V sobotu 1. októbra sa od 10:00 môžete prísť pozrieť, ako táto polozabudnutá bitka mohla vyzerať. Známy mestský park v ten deň opäť ožije dunením diel, praskotom muškiet, rinčaním mečov a krikom bojujúcich vojsk. Okrem hlavného programu budete môcť vidieť výcvik a fungovanie dobových jednotiek, ukážky dobového života a prejsť sa vojenským táborom zo 17. storočia.
Organizátorom podujatia je skupina historického šermu Banderium, ktorá sa dlhodobo venuje nielen historickému šermu ale aj rekonštrukcii dobového vojenstva tohto obdobia. Okrem nej sa akcie zúčastnia ďalšie združenia podobného zamerania nie len zo Slovenska, ale aj Českej republiky, Maďarska, Poľska a Talianska.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj. Akcia je organizovaná v spolupráci s Bratislavským okrášľovacím spolkom. Podporu poskytla aj Bratislavská vodárenská spoločnosť.
Príďte sa pozrieť, ako dejiny znovu ožívajú a určite neoľutujete.
Súvisiace linky a ďalšie informácie o podujatí:
Podujatie Bratislava 1619
Stránka SHŠ Banderium
Bratislava 1619 –
bitka o Bratislavu na Facebooku
Zdroj: Richard Zamec, SHŠ Banderium