Potomci Amarida

Coe David B.

Pravdupovediac mám z fantasy ság fóbiu – nekonečné cykly kníh s rozsahom min. 400 strán ma desia. Rozpitvávanie prostredia, siahodlhé opisy prírody, miestnych zvyklostí a oblečenia hrdinov… bŕŕ! :-) K Potomokom Amarida som preto pristupoval veľmi opatrne… no ono to nakoniec nebolo také zlé. Pravda, ani táto sága o originalite nepočula, ale je to séria troch samostatných románov, hrdinom sa dobre držia palce a ľahko sa to číta. Pre prirovnanie, je to ako to lepšie z bestsellerov Davida Eddingsa…

Potomkovia Amarida sú mágovia – Amarid bol totiž prvým z nich, bol to chlapík, čo objavil prirodzenú mágiu ľudskej rasy a spôsob ako ju posilniť. Amarid našiel krištály, ktoré dokážu koncentrovať vôľu a ako prvý sa spojil s jastrabom – čo je typický znak mágie Tobyn-Seru. Čarodejníci tejto zemičky chodia všade so svojimi zvieratkami – primárne sú to jastrabi a sovy, ale našiel sa aj taký, čo chodil s vlkom (na nechutné asociácie zabudnite ;-) Jednoducho, aby mohol Amaridov potomok čarovať, potrebuje, aby sa jeho myseľ spojila s myslením iného tvora…

Jastrabí a soví mágovia (a čarodejnice – emancipácia je potvora :-) chodia po krajine v zelených plášťoch, majú palice s krištálom na konci a chránia Tobyn-Ser. Je to ich poznávacie znamenie – a aj ich slabina. Práve tento fakt totiž niekto zneužil, zaútočil na obyčajných ľudí v takejto maske – a zničil dôveru bežnej populácie k Rádu Amaridových potomkov. Všetko sa kazí a je na hlavných hrdinoch, aby sa s problémami vyrovnali. Kľúčovou postavou je mladý (ale veľmi mocný) jastrabí čarodej Jaryd, do partie obľúbencov však čoskoro po začítaní zaradíte aj ďalších – skúseného Badena, krásnu Alaynu či svojhlavého Orrisa (podobnosť mena s hrdinom románu Miešanci je čisto náhodná ;-) Skrátka, je to klasická fantasy sága…

Román ma spočiatku vydesil – rozbiehal sa totiž dosť pomaly. Baden si prišiel po Jaryda k rodičom, presvedčil ho, že sa má stať mágom a spolu sa vybrali na Zhromaždenie Rádu, aby sa ukázalo, čo sa vlastne v Jarydovi skrýva. Putovali a putovali, rozjímali nad zmyslom života, vesmíru a vôbec… a mne tŕpli zuby. Našťastie sa však tempo rozprávania veľmi rýchlo zmenilo – dobré zlo nie je nikdy zlé ;-) Nepriateľ správne usúdil, že pod lampou býva najväčšia tma a tak sa dej knihy v podstate rozvíjal ako detektívka – kde čitateľ podozrieva každého, odhaduje a skúma slová a činy – aby bola nakoniec pravda aj tak niekde inde (vonku). Ale, to hľadanie nepriateľa bolo veľmi príjemné – čítať veci medzi riadkami je vždy milšie ako nekonečné popisy bojových scén, odseknutých hláv a vyvrhnutých čriev…

Ako som už bol povedal, „Potomci Amarida“ sú samostatným románom. Hrdinovia odhalia a zničia prvotnú hrozbu, aby sa mohli v pokoji sústrediť na problémy v ďalších knihách. To som tomuto dielku pripísal k dobru, na Eddingsových ságach mi vadila práve neuzavretosť – a obava, kedy vyjde ďalší diel. Takto je to v pohode, strávil som pár príjemných chvíľ čítaním a keď príde ďalší diel, pobavím sa znova. A kedy príde, je mi v podstate „šumafu“ ;-)

Hodnotenie – 7/10 (žiadna originalita, ale zhltol som to ako malinu – a to sa fantasy ságam v mojom prípade stáva málokedy)

Potomci Amarida, Coe David B, fantasy (FANTOM Print, orig. Children of Amarid, preklad Silvie Dudová, obálka Tomáš Kučerovský, brož., 460 strán, 209 Kč, ISBN 80–86354–20–2)


23. mája 2002
Rastislav Weber