Minority Report

Steven Spielberg

Je rok 2054 a istá časť sveta je dokonale bezpečná. Po boku polície stráži konzumentov hamburgerov a coca-coly systém PreKrime, v ktorom triáda predvídačov odhalí každý zločin skôr, ako sa stane. Trojica zmutovaných homo sapiens upiera oči do budúcnosti a z pokojných vôd všedného života vytrháva udalosti, ktoré hladinu čeria. Vražda z vášne alebo chladnokrvná poprava – všetko je v čase té mínus niekoľko hodín v pamäti počítačov. PreKrime je chladný, plný chrómu a hologramov, PreKrime je dokonalý. PreKrime stráži vašu budúcnosť…

No Philip K. Dick by vám o tom povedal svoje.

John Anderton (Tom Cruise) je veliteľom zásahovej jednotky PreKrime a nepochybuje. Verí, že je systém perfektný a že každý predzločinec, ktorého chytil a odsúdil na doživotné peklo, si svoje utrpenie zaslúžil. John s čistým svedomím sleduje na obrazovke miesta budúcich zločinov, odhaľuje identitu obetí a páchateľov – a nekompromisne zasahuje, aby ochránil už šesť rokov bezpečný Washington. John Anderton je dokonalý – rovnako ako systém, ktorému velí…

Jedného dňa sa však triáda prorokov strhne a systém zobrazí novú dvojicu. Obeť: Leo Crow. Vrah: John Anderton. Čas: plus tridsaťšesť hodín. Miesto: neznáme. Muž za oknom: neznámy. Tieň ženy v pozadí: identifikácia nemožná. Len Philip K. Dick sa kdesi ďaleko spokojne usmieva a oči Stevena Spielberga žiaria pod šiltom baseballovej čiapky. Pán režisér si virtuálne ťapne s Pánom spisovateľom, rodí sa zápletka vynikajúceho thrilleru z blízkej budúcnosti. Menšinový záznam musí vydať svoje temné svedectvo…

Film Minority Report je predovšetkým vizuálnym zážitkom. Steven Spielberg v spolupráci s tímom vedcov, ktorí majú slušnú predstavu, ako bude svet vyzerať o päťdesiat rokov, tento svet skutočne stvoril. Do najmenších detailov – personifikovanou reklamou počínajúc a dopravným systémom končiac. Pre zvýšenie atmosféry ho ešte podfarbil modrým svetlom, čím posilnil atmosféru chladu – a poskytol tak vynikajúci priestor pre paranoju, ktorú prevzal z diela Philipa K. Dicka, autora predlohy. Aby John Anderton odhalil tajomstvo budúcnosti, musí sa najprv ukryť pred všadeprítomným okom zákona…

Mimo kulís je film postavený na hereckých výkonoch. Tom Cruise je skutočne výborný a je vidieť, že mu bola úloha štvanca systému šitá na telo. Napriek klišé, ktorým sa v Spielbergových filmoch nevyhneme, hrá plastickú postavu – a jeho plač vyvoláva zimomriavky. Obeti ale zdatne sekunduje Colin Farrell v úlohe lovca, jeho postava tradičného federálneho agenta je zrazu iná, než nám Hollywood zvykne ukazovať. Max von Sydow si pre zmenu strihol šéfa policajtov a do Samanthy Morton v úlohe predvídačky Agathy sa musíte jednoducho zamilovať – rovnako ako do istej Leeloo Dallas.

Škoda len, že sa atmosfére a postavám nevyrovnal aj príbeh. Ústredná myšlienka je na filmovom plátne neošúchaná a scenár profesionálne hladký, no strhujúci dej nemá zodpovedajúce finále. Koniec je predvídateľný a vďaka Spielbergovej sentimentalite prichádza orgazmus ďaleko pred záverečnými titulkami. Film má obrovské množstvo zvratov a dokonale zapadajúcich zubov hodinového stroja, no cieľový finiš tempo neudržal. Po sladkom A.I. som ani nebol prekvapený, no v natoľko originálnom filme som čakal čosi viac.

Minority Report je vynikajúci film, no k dokonalosti, ktorú tak ospevovali recenzenti po celom svete, má – podľa mňa – ešte ďaleko.

P.S.: Body dole má u mňa Spielberg aj za naturalisticky stvárnenú operáciu očí. Klobúk dole pred Tomom C., ktorý túto scénu absolovoval bez dubléra, no mňa – po dvoch operáciách očí – prinútil film odvrátiť zrak a s rozbúšeným srdcom utišovať rozhúpaný žalúdok. Sorry, Štefan, ale nemôžem dať tvojmu dielu plný počet bodov. Je to film, ktorý musíte vidieť, no Blade Runner bol lepší. Aj keď nemal takéto triky a prácu s kamerou, ktorú budú určite všetci kopírovať tak, ako kopírovali zábery z Matrixu…


27. septembra 2002
Rastislav Weber