Milé a inteligentné vojny

Svet, ktorý vytvoril žijúci klasik a veľmajster SF, Larry Niven, pod názvom Známy vesmír, je určite mnohým z vás známy. Čitatelia ho mohli spoznať z doteraz v Česku vydaných diel Protektor, Svět ptavú a (zatiaľ) troch románov z cyklu Prstencový svet. Známy vesmír má svoje osobitosti, jedinečnosť, pravidlá a zákonitosti a Niven sa jedného dňa rozhodol tento svet otvoriť aj pre ďalších autorov SF s témou vojen so Kzintmi. Vznikol cyklus dlhších poviedok, ktorý nie je ešte stále uzavretý.

Nakladateľstvo Wales vydalo prednedávnom zbierku Nivenových poviedok „Neutrónová hviezda“ a rozhodlo sa tohto autora tak rýchlo nepustiť. Aj keď bola Neutrónová hviezda ako zbierka výborná, k tejto antológii som pristupoval viac než nedôverčivo. Mal som na to hneď niekoľko dôvodov. Jedným z nich bolo napríklad to, že úvodná Nivenová poviedka „Válečníci“ už česky vyšla a ďalším zase to, že poviedky písane do sveta niekoho iného už zvyčajne strácajú to nedefinovateľné čaro, ktoré do daného sveta vniesol jeho pôvodný tvorca. Navyše jeden z autorov, ktorý do tejto zbierky prispeli, Dean Ing, je málo známy nielen u nás.

Všetky moje obavy boli našťastie zbytočné.

Celkom na úvod nám Niven v krátkosti objasní niektoré menej známe aspekty z jeho vymysleného sveta, povahu a vývin Kzintskej rasy a tiež priblíži pozadie celého nápadu vytvorenia tejto netypickej antológie.

Prvá Nivenova poviedka Válečníci, ktorá ma v záhlaví stránok nesprávne uvedený názov ako Kočičárna, ale ktorú som si s potešením prečítal ešte raz, nám priblíži základy Známeho vesmíru. Pre tých, ktorý ju nečítali v jednom zo starších čísel Poutnika prezradím, že popisuje celkom prvý kontakt ľudí so svojrázne bojovnou a dobyvačnou rasou Kzintov a naznačuje všetky dôsledky, ktoré z toho pre ľudí vyplývajú.

Z poviedky od Poula Andersona Železo na nás zase dýchne nefalšovaná atmosféra novodobých inteligentných space opier. Toto dielko mi svojou výstavbou a štýlom prekvapivo pripomenulo Večnú vojnu Joe Haldemana, takže som knižku neodložil z rúk ani na záchode, kým som sa nedozvedel, ako to s hlavnými hrdinami dopadne. Minulý rok zosnulý Poul Anderson ma svojím majstrovstvom v tejto poviedky veľmi milo prekvapil, lebo bola okrem iného aj dosť odlišná od jeho typického štýlu. V príbehu je toľko vedeckých reálií, faktov a najnovších poznatkov poznatkov, že občas som mal pocit, akoby Anderson písal túto poviedku s kopou najnovších odborných časopisov po jednej ruke a vedeckou encyklopédiou po druhej. Ak si ale myslíte, že sa utopíte v pojmoch, termínoch a vysvetleniach, veľmi sa mýlite. Anderson to podáva tak nenápadne a nevtieravo, že som mu za to chcel občas zatlieskať. A o čom Želeso vlastne je? Dej samozrejme neprezradím, ten si budete musieť vychutnať (a urobíte to radi) sami, ale naznačím, že pôjde o nevinný astrovedecký prieskum, z ktorého sa zhodou nešťastných náhod stane neľútostný boj o prežitie. Obhryziete si všetky nechty na rukách aj nohách, kým to dočítate…

Tretia a posledná poviedka tejto zbierky sa volá Kočičárna a je od, mne úplne neznámeho Deana Inga. Typujem, že zapamätať si jeho priezvisko nebude problém . Ak sú však všetky jeho diela také dobré, ako táto poviedka, klobúk pred ním dolu. Najväčšou prednosťou tejto poviedky je jej jemný humor a irónia medzi riadkami. Hlavný hrdina, nie veľmi spoločensky založený vedec, sa vďaka ďalšej začínajúcej vojne so Kzintmi postupne ocitá v situáciách, kedy musí rozvíjať práve tú stránku svojho umu a osobnosti, ktorú doteraz zanedbával. Kzintský bojovníci sú udatný a horkokrvný, ale sú aj trošku naivný a hlúpy a to z nich robí sympatické a prijateľnejšie záporné postavy, ako vo väčšine SF diel. To je ďalšia s predností Známeho vesmíru. Obálka od R. Čermáka je celkom vydarená a celkom zodpovedá duchu antológie. V knihe som našiel pár korektorských nedostatkov, ako nesprávne tvary slovies a podstatných mien vo vetách, preklepy a chyby syntaxe, ale pri celkovej kvalite knihy sa to dá prehliadnuť. Nízka nieje ani cena, za ktorú by som čakal skôr vydanie v tvrdej väzbe, lebo toto paperbackové nemá najlepší koeficient dlhodobej súdržnosti. Dobrá správa ale je, že sa už čoskoro dočkáme pokračovania, kde budú príbehy zase od iných autoroch. Dúfajme, že bude rovnako dobrá ako jednotka, ktorá nasadila latku proklate vysoko. „Války s Kzinty“ je ale antológia, ktorú sa v knižnici určite oplatí mať. Aj preto, že sa dá s úžasom čítať znova a znova…

9/10

Larry Niven, Poul Anderson, Dean Ing: Války s Kzinty, orig. Man Kzin Wars, prekl. R. Čapek, Wales 2001, obál. R. Čermák, 260 str., 273,– Sk


4. februára 2002
Anton Stiffel