Lietajúca elektráreň (len aby nám nespadla na hlavu...)

Na pohľad vyzerá ako kríženec helikoptéry a papierového šarkana, ale ak sa splnia nádeje jej vynálezcu – profesora Bryana Robertsa, stane sa zdrojom energie budúcich generácií. Tento zvláštne vyzerajúci vynález – Gyromlyn – v skutočnosti nie je ničím iným, ako lietajúcou veternou turbínou. S pomocou rotorov vzlietne a zakotví vo vetre, kde pomocou tých istých rotorov vyrába elektrinu. Vznášajúca sa gyromlynová elektráreň by potom z celých húfov týchto „lietadielok“ vznášajúcich sa vo výške 4,5 km nad zemou, v oblasti dýzového prúdu.

Profesor Roberts z Univerzity v západnom Sydney testovaniu svojho konceptu venoval posledných 20 rokov; teraz je pripravený na prvú praktickú skúšku. Prvú elektráreň by chcel postaviť neďaleko mesta Woomera v Južnej Austrálii. Podľa neho je gyromlyn lacnejšou a flexibilnejšou alternatívou klasickej veternej turbíny. Tým, že sa generátory umiestnia do dýzového prúdu – takmer nemenného rýchleho vetra prúdiaceho vysoko nad zemou, vyhnú sa turbulentnejším vzdušným prúdom v menších výškach, kvôli ktorým si vzdušná turbína vyžaduje robustnú a nákladnú konštrukciu. Gyromlyn je k zemi pripútaný iba lanom, pozdĺž ktorého sa tiahne elektrický vodič.

„Kábel, ktorý gyromlyn spája so zemou, ho pri výstupe do dýzového prúdu napája energiou. Po dosiahnutí potrebnej výšky sa rotory prepnú na funkciu generátorov a ten istý kábel začne privádzať vytvorenú energiu späť dolu,“ povedal Dr. Roberts v rozhovore pre BBC program Tomorrow’s World. Myšlienkou gyromlynu sa profesor Roberts zaoberá už od roku 1979. Jeho návrh prešiel mnohými zmenami a úspešnými skúškami prototypov vo veterných tuneloch. Dnes konečne nastal čas vyskúšať gyromlyn naostro.

„Celá elektráreň sa bude rozkladať na dvadsiatich kilometroch štvorcových a bude pozostávať zo skupiny na zemi zakotvených gyromlynov vznášajúcich sa vo výške približne štyroch kilometrov. Gyromlyn sa na zem privedie jednoducho – stačí ho stiahnuť za lano, alebo zapnúť rotory a zmanévrovať ho. V najlepších veterných oblastiach Austrálie môže gyromlyn zostať vo vzduchu šesť dní v týždni.“ Profesor Roberts však o geniálnosti svojho nápadu musí presvedčiť aj letcov. Budovanie vzdušných elektrární totiž bude vyžadovať aj nové bezpečnostné predpisy, pretože akékoľvek lietadlo alebo helikoptéra by v podobnej elektrárni znamenali pohromu &nbsp Calibre


29. decembra 2001
Fandom SK - PR