Kladivo a kríž

Harrison Harry

Gore Vidal: „Najväčším nešťastím, ktoré kedy stretlo ľudstvo, bolo kresťanstvo.“ Túto vetu – s ktorou môžete a nemusíte súhlasiť – si vybrali za motto románu Harry Harrison a John Holm (spoluautor, aj keď na obálke uvedený nie je). Spolu sa vrátili sa v čase – do divokej Británie koncom 9 storočia, do čias, keď sa severské kladivo stretávalo s anglosaským mečom. Autori rozdúchali pahrebu vigingského požiaru a v ňom ukuli príbeh o tom, ako sa krížu postavilo kladivo. Pretože Kríž – to sú v mene Viery upaľovaní ľudia, otroci a krvavé dane, no Kladivo sa stáva nositeľom pokroku. A Viking môže byť ľudskejší ako biskup z Cambridge…

Harryho Harrisona síce poznáme skôr ako autora science fiction (Planéty smrti, Na západ od Raja, Bill, Galaktický Hrdina), no ani v úlohe rozprávača fantasy príbehu sa nestratil. Shefovu cestu z otroka na jarla vykreslil so všetkou zručnosťou, ktorú na Harrisonovych knihách obdivujeme. Nájdete tu logický a svižný dej, výborné a presvedčivé postavy, napätie, záhady, trošku humoru – skrátka, všetko, čo má dobrý príbeh mať. Naviac dostanete víziu toho, kam by sa mohol náš svet uberať, keby sa krvavej a neľútostnej cirkvi na prelome tisícročí ktosi postavil do cesty. Ktosi, kto neuznáva jej bezvýhradný nárok na slovo Božie. Niekto, kto farizejom v habite vtlčie do hlavy, že Kristus hovoril o láske a nie o moci. Harry Harrison príťažlivou formou poukázal na známe „prach si a v prach sa obrátiš“. A Británia ľahla popolom…

V centre deja je Shef, chlapec so záhadným pôvodom (trošku fantasy klišé – no nakoniec to nebude také jasné). Je nenávidený, prenasledovaný – kalený životom na každom kroku. No on skúšku ohňom prežije a – sužovaný víziami budúcnosti – vydá sa na svoju cestu za slobodou. Pripletie sa do konfliktu medzi britským kráľom Edmundom a nórskymi bratmi Ragnarssonmi – a výsledkom je bolesť, nenávisť a utrpenie (Európa v deviatom storočí nebola ružovým sadom). Spočiatku Shefa drží nažive len sila tajomného spolku Pútnikov (protiváha Kristovej cirkvi), no zanedlho si už riadi život sám. V hlave nemá piliny a miluje vôňu roztaveného železa – a takých chlapov majú bohovia radi. Kováč Shef vynájde nové zbrane (aj halapartňa môže byť revolučná, o kuši ani nehovoriac ), stratégie, taktiky a spolu s dejom knihy sa rúti k vyriešeniu záhad, problémov a životných otázok…

Kniha je uvádzaná ako prvá časť románu, no jej dej je uzavretý. Bitky sa dobojujú, meče sa zlomia. Otvorený ostáva len Shefov osud a osud boja Cirkvi a Pútnikov. Preto sa môžeme tešiť na ďalšie príbehy – ktoré určite stoja za to. Z „Kladiva a Kríža“ by mal radosť aj „viking“ Poul Anderson – napriek tomu, že je kniha Harryho Harrisona podobná skôr modernej fantasy ako severským ságam. Ale číta sa to výborne!

Kladivo a kríž, Harrison Harry, alternatívna história / fantasy (Návrat, orig. The Hammer and The Cross, preklad Hana Netočná, Dana Krejčová, obálka Kevin Johnson, brož., 445 strán, 229 Kč, ISBN 80–7174–402–6)


17. mája 2001
Rastislav Weber