V sobotu 12. novembra 2005 o 13,00 h. boli na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave slávnostne udeľované ceny Istron 2005 – ocenenia za fantastickú tvorbu v predošlom roku. Vyhlasovateľom ceny Istron bolo už po šiestykrát Občianske združenie Fantázia, ktoré týmto spôsobom podporuje vydávanie populárnej fantastickej literatúry, teda žánrov sci-fi, fantasy a horor na Slovensku. O víťazoch rozhodujú čitatelia časopisu Fantázia a zákazníci slovenskej siete sci-fi kníhkupectiev „Brloh“. V tomto roku vyberali to najlepšie v kategóriách: slovenská kniha, zahraničná kniha, pôvodná poviedka, vydavateľ, výtvarník a film. Programom sprevádzala dvojica Michal Hvorecký – Ivan Aľakša, ceny Istron víťazom odovzdávali hostia: Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka a Andrzej Sapkowski. Cena Istron získala v tomto roku aj novú podobu vytvorenú sochárom Andrejom Csillagom.
Vo filmovej kategórii si už tradične pre ocenenia chodí spoločnosť Continental film za slovenskú distribúciu filmovej trilógie Pán prsteňov – tentoraz za posledný diel Návrat kráľa, uvedený v minulom roku. Najlepším slovenským výtvarníkom vo fantastike sa stal Milan Dubnický za ilustrovanie obálok k sérii kníh autorky Ursuly LeGuinovej Čarodej Zememorí, vydávanej vydavateľstvom Slovart. A rovnaké vydavateľstvo si pripísalo ďalší bod – po roku zasa v kategórii vydavateľ – za sebou má vydania knižných sérií Pán prsteňov, Čarodej Zememorí, Stopárov sprievodca galaxiou, či knihy Dana Browna.
Na Slovensku sa pôvodné fantastické poviedky veľmi nevydávajú, objavujú sa sporadicky v literárnej prílohe denníka Pravda, v zbierkach, ktoré si väčšinou autori vydávajú vlastným nákladom a samozrejme tvoria jadro časopisu Fantázia. Z poviedok vydaných v minulom roku najviac hlasov získala poviedka Oheň autorky Alexandry Pavelkovej, ktorá si rovnaké ocenenie prevzala aj pred rokom. O tvorbu tejto slovenskej autorky majú väčší záujem české vydavateľstvá, kde jej už vyšlo niekoľko kníh. Poviedka Oheň v minulom roku zvíťazila v poviedkovej súťaži Cena Fantázie 2004.
Vydavateľstvo Slovart je u nás jediné „veľké“ vydavateľstvo, ktoré sa pustilo do pravidelného vydávania fantastiky pre dospelých čitateľov. V minulom roku si odnieslo dvoch „Istronov“, v tomto roku čitatelia ocenili práve jeho vydanie prekladu zahraničnej knihy, titulu Stopárov sprievodca galaxiou od britského autora Douglasa Adamsa (nedávno bol na jeho námet aj v našich kinách uvedený rovnomenný film).
V žánri fantastiky je u nás vydávaných kníh od slovenských autorov ako šafranu, niektorí sa obracajú na české vydavateľstvá, kde je o nich záujem. To je aj prípad víťaza hlavnej kategórie ceny Istron – Juraja Červenáka, ktorý zvíťazil s knihou Černokněžník: Radhostův meč, vydanou v českom vydavateľstve Wales.
Výsledky stručne:
1. Film:
– film z oblasti fantastiky premiérovo uvedený v slovenských kinách
v danom období. Do tejto kategórie patria tiež filmy na VHS alebo DVD,
ktoré neboli uvedené do kín.
Pán prsteňov: Návrat kráľa (distribútor: Continental Film)
2. Výtvarník/ilustrátor:
– slovenský ilustrátor, ktorý v danom období publikoval aspoň jednu
ilustráciu venovanú žánru fantastiky.
Milan Dubnický (Čarodej Zememorí, Hrobky Atuanu)
3. Vydavateľ:
–do tejto kategórie je zaradený každý vydavateľ, ktorý vydal aspoň
jeden titul publikácie v žánri literárnej fantastiky v slovenskom
jazyku.
Slovart (Stopárov sprievodca galaxiou, Čarodej Zememorí,
DaVinciho kód)
4. Poviedka:
– prvé vydanie slovenskej poviedky vydanej v tlačenej forme
v slovenskom jazyku. Do tejto kategórie nie sú zaraďované poviedky
uverejňované vo fanzinoch a iných amatérskych publikáciách.
Oheň – Alexandra Pavelková
(vyšlo vo Fantázii č. 32)
5. Prekladová kniha:
– zahraničná kniha preložená do slovenčiny.
Stopárov sprievodca galaxiou – Douglas Adams
(vydavateľstvo Slovart)
6. Slovenská kniha:
– prvé knižné vydanie beletristickej alebo náučnej publikácie
slovenského autora bez obmedzenia jazyka, v ktorom bola kniha vydaná.
Černokněžník: Radhostův meč – Ďuro Červenák
(vydavateľstvo Wales, ČR)