Andromeda

Smrtiaci prach z vesmíru

Neďaleko malej dedinky v Novom Mexiku spadne satelit Scoop VII, ktorý má na palube zárodky mimozemskej choroby. V krátkom čase na ňu zomierajú obyvatelia blízkeho okolia, záhadne však epidémiu prežije jeden kojenec a starý opilec. Aby sa zabránilo rozšíreniu smrtiaceho organizmu, chcú oficiálne orgány detonovať v nakazenom území atómovú bombu. Medzičasom sa tím vedcov v izolovanom laboratóriu horúčkovito pokúša zneškodniť vražedný vírus pomenovaný „Andromeda“. Vedci pomaly odhaľujú vlastnosti vírusu, pritom však objavia, že by atómová reakcia iba zvýšila nebezpečenstvo rozšírenia Andromedy. Náhle zlyháva v laboratóriu patológa Dr. Duttona tesnenie. Nebezpečný vírus Andromeda sa rozširuje, prekonáva bezpečnostné poistky a automaticky dáva do pohybu samoničiace zariadenie. Takmer súčasne vedci na základe vyšetrení dieťaťa a starca zisťujú, ako je možné mikroorganizmus poraziť. Doktorovi Hallovi však zostáva na odvrátenie smrtiaceho výbuchu iba päť minút. S nasadením posledných síl sa prekážkami prebojuje do veliacej centrály a ťažko zranený v poslednej sekunde zabraňuje katastrofe. Ako sa dozvedá neskôr, všetko dopadlo dobre, pretože aj Andromeda stratila vďaka mutácii svoj nebezpečný charakter…

Nástojčivým motívom filmu je izolácia všetkých, čo stoja mimo „účelovú“ a „výkonnú“ spoločnosť. Zvieratá, deti a starí ľudia sú všetci stratení a bezmocní, vydaní napospas vírusu, ktorý je podobenstvom nemilosrdnej civilizačnej choroby vyžadujúcej bezpodmienečnú „užitočnosť“ človeka. Zároveň sú ale malé dieťa a starý alkoholik jedinými, čo prežijú útok Andromedy na púštne mestečko. Prežijú, pretože reagujú mimoriadne ľudsky – dieťa plače od veľkého hladu a starec z bezmocnosti lieči všetky svoje bôle a choroby alkoholom. Takéto nevedecké metódy privedú v krízovej situácii veľmi príznačne známeho lekára na možnosť, ako sa postaviť neznámemu smrtiacemu organizmu. Prirodzene sa táto pasáž v celkovej štruktúre filmu javí ako malý kompliment americkému „Do-it-your-self“ pionierskemu typu, ktorý starec zosobňuje, a ktorý moderný lekár miluje a ctí ako svoju lepšiu minulosť. Obzvlášť nápadná je vo filme práve charakteristika piatich vedcov, ktorí majú za úlohu identifikovať, lokalizovať a zneškodniť záhadný vírus Andromeda. Každý z týchto troch mužov a dvoch žien je zaujímavou a svojskou osobnosťou. Ani scenárista Gidding ani režisér Wise sa však nenechali zlákať pseudoproblémami malej skupiny, aby uspokojili obecenstvo. Nikomu nenechávajú čas na prepiatu odbornú rivalitu ani na pochybné milostné vzťahy. Problém je tak vážny, že vyžaduje tvrdú a koncentrovanú prácu, ktorá však svojou zaujímavosťou a pocitom nefalšovanej dôležitosti dokáže človeka uspokojiť.

Ako hovorí režisér Robert Wise: „Chcel som urobiť nadčasový film o prítomnosti. Nepoznám totiž iné témy, ktoré by nám boli viac trieskou za nechtom ako táto. Objektívne existuje určitý stupeň vedeckého pokroku a už dnes sa v moderných laboratóriách vedci potýkajú s biologicko-chemickými pokusmi, ktoré rozhodnú o ľudstve zajtrajška.“

réžia: Robert Wise, scenár: Nelson Gidding, literárna predloha: Michael Crichton, kamera: Richard H. Kline, špeciálne efekty: Douglas Trumbull/James Shourt, hudba: Gil Mellé, hrajú: Arthur Hill (Dr. Jeremy Stone), David Wayne (Dr. Charles Dutton), James Olson (Dr. Mark Hall), Kate Reid (Dr. Ruth Leavitt), Richard O´Brien (Grimes), Paula Kelly (Karen Anson), George Mitchell (Jackson), Ramon Biere (major Manchek), Kermit Murdock (Dr. Robertson), Peter Hobbs (generál Sparks), Mark Jenkins (poručík Shawn), Peter Helm (seržant Crane), Ken Swofford (Toby), farebný, 130 min.

Lexikon SF filmu, Mnichov, Heyne 1992


11. januára 2002
Dagmar Mehešová